Yuva kurmaya hazır mısınız?

Evlilik, iki kişilik uzun bir yolculuktur. Büyük bir emek ve paylaşım isteyen bu yolculuk öncesi eş adaylarının birbirlerini tanımaları çok önemli.

0 56

Evlilik, iki kişilik uzun bir yolculuktur. Büyük bir emek ve paylaşım isteyen bu yolculuk öncesi eş adaylarının birbirlerini tanımaları çok önemli.

Eşlerin evlilik öncesi yapmaları gereken hazırlığın ve evlilik problemleri henüz ortaya çıkmadan önce eğitim almalarının önemi gün geçtikçe bütün dünyada bilimsel çalışmalarla ortaya konuyor.

Evlilik kararı verilirken öncelikle bireyler ve aileleri kendilerine “Evliliğe hazır mıyım?”, “Bu kişi benim için doğru bir kişi mi?” sorularını sormalı. Bu önemli karar verilirken mantık devre dışı bırakılmamalı.

Ailelerin kendilerini, dünürlerini ve evliliği gerçekçi olarak tanımaları, ileride uyumlu bir evlilik hayatına sahip olunmasında neredeyse birinci şarttır.

Kendi problemlerini fark edememiş, çözümleyememiş ailelerin dünürlük yapacakları aileleri de sağlıklı olarak değerlendirmeleri ve tanımaları mümkün olmaz. Evlilik ile ilgili gerçekdışı ve hayalperest beklentileri olan aileler kaçınılmaz olarak problemler yaşarlar.

Şu da ayrı bir gerçek ki, evlilik öncesi muhatabı bütün yönleri ile tanımak çok da kolay değil. Özellikle tanıştıktan kısa süre sonra yapılan evliliklerde, tarafların birbirlerine genel anlamda ne kadar dürüst olabilecekleri tartışılır bir konu.

Nişanlınızı ne kadar tanıyorsunuz?

Eş adayları nişanlılık döneminde birbirlerinin iç dünyalarını ve ruhsal yönlerini tanıma fırsatı bulurlar. Evlilikte çok önemli olan uyumun sağlanıp sağlanamayacağı sorunu, nişanlılık dönemindeki ilişkiler sonucunda, az-çok ortaya çıkar.

Nişanlılık dönemini, evliliğe hazırlık olarak anlayan aileler ve çiftler hayatlarına daha emin adımlarla girerler. Bu dönemi iyi değerlendirmeyenler ise ciddi problemlerle karşılaşabilirler.

İşte bunun için nişanlılıkta yalnız duygu ve heyecana değil, aynı zamanda detaylı bir incelemeye ihtiyaç var. Çünkü eş seçerken göz önünde bulundurulması gelen noktalar açıkça ve tam bir idrak ile ölçülüp tartılmalı ve ona göre hareket edilmeli.

Elinizdeki sayımızda bu önemli konuyu işlemeye çalıştık. Evlilik öncesinde gençlerin dikkat etmeleri gereken hususları Psikolog Rümeysa Yıldız kaleme aldı.

Ayrıca bu sayımızda da yine ailenizi kucaklayacak birbirinden istifadeli yazılar okuyacaksınız.

İyi okumalar…

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.