Üniversite İçin Hangi Ülkeyi Tercih Etmeli?

0 2.121

Pek çok gencin hayallerini süsleyen yurtdışında eğitime ilgi giderek artıyor. Türkiye’deki özel üniversite eğitim ücretine yurt dışında okumak mümkün. Bu sebeple bir çok genç yurt dışı eğitimini tercih ediyor. Yurtdışında okumak isteyenlerin en çok dikkat ettiği konuların başında maliyet ve eğitim kalitesi geliyor. Öğrenciler daha çok Amerika, İngiltere, Kanada ve Almanya gibi ülkelere yöneliyor. Yurtdışı eğitimi için en önemli şart yabancı dil. Birçok üniversite, hazırlık sınıfları ile bu sorunu kolay bir şekilde aşıyor.

Yurtdışında eğitim almaya karar vermek kadar, hangi ülkede eğitim alınacağı da büyük önem taşıyor. Özellikle üniversite maliyetleri, ülkelere göre çeşitlilik gösteriyor. İşte size ülkelere göre üniversite seçenekleri:

ÜNİVERSİTE CENNETİ ABD, GENÇLERİN RÜYASINI SÜSLÜYOR

Times Higher Education tarafından yayınlanan “Dünya Üniversiteleri Sıralamasına” göre dünyanın en kaliteli 10 üniversitesinden 7’si Amerika’da bulunuyor. ABD’de üniversite okumak isteyenler, SAT ve TOEFL sınavlarında başarılı olmaları gerekiyor. Ayrıca lise ortalamanız da üniversiteye kabulde etkili. İngilizceniz yeterli değilse hazırlık programlarına katılmalısınız.

ABD’deki üniversite ücretleri de farklılıklar gösteriyor. Harvard, Stanford, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, California Teknoloji Enstitüsü, Princeton gibi dünyanın en iyi üniversitelerinin yıllık eğitim ücretleri 43-45 bin dolar arasında değişiyor. Ancak bu üniversiteler birçok başarılı öğrenciye burs imkânı tanıyor.

5 binden fazla üniversitenin bulunduğu Amerika’da ortalama eğitim ücreti ise 12 bin dolar civarında. Diğer masraflarla birlikte ABD’de eğitim, yıllık yaklaşık 25 bin doları buluyor.

BİR ALTERNATİF DAHA VAR

ABD’de okumak için bir alternatifiniz daha var. İki yıllık Community College (Yüksek Okul) bitirdikten sonra 3. ve 4. yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam etme hakkı kazanabilirsiniz. Amerika’da en çok tercih edilen bu yöntemle 4 yıllık üniversitelere girmek çok daha kolay.

DÜNYANIN EN İYİ İLK 2 ÜNİVERSİTESİ İNGİLTERE’DE

“Dünya Üniversiteleri Sıralaması’na” göre dünyanın en kaliteli ilk iki üniversitesi İngiltere’de: Oxford ve Cambridge. İngiltere’de lisans eğitimi almak ABD’ye göre biraz daha zor. Çünkü İngiltere, Türkiye’deki lise mezunlarını üniversite için yeterli görmüyor ve bir yıl hazırlık aşamasından geçiriyor. Bu süre zarfında öğrencilerin fark derslerini tamamlamaları ve İngilizcelerini iyi seviyeye getirmeleri gerekiyor. Bu süreci başarıyla tamamlayan öğrenciler İngiltere’de üniversite okuyabiliyor.

İngiltere’de eğitim giderleri 6-15 bin İngiliz Sterlini arasında değişiyor. Konaklama giderleri, sağlık ve ulaşım gibi masraflarla birlikte İngiltere’de okumak için yaklaşık olarak 12-30 bin İngiliz Sterlini’ni gözden çıkarmanız gerekiyor.

ALMANYA’DA ÜNİVERSİTELER ÜCRETSİZ

Hem kaliteli hem de ucuz eğitim almak istiyorsanız Almanya sizin için en doğru adres. Çünkü Almanya’da üniversiteler ücretsiz. Üstelik üniversite öğrencilerine verilen biletle ücretsiz olarak bir dönem boyunca bulunduğunuz eyalette özgürce seyahat edebilirsiniz. Kolay kabul şartları ve diploma denkliği de Almanya’da okumanın artılarından. Almanya’da üniversite eğitimi almak için ÖSYM sonucuna göre herhangi bir üniversitede eğitim almaya hak kazanmanız yeterli. Almanya’da üniversite okuyabilmek için çok iyi derecede Almanca bilmeniz gerekiyor. Almanca bilmiyorsanız 1 yıl hazırlık kurslarında eğitim alarak okumak istediğiniz üniversiteye başlayabilirsiniz.

Özellikle Tıp ve hukuk fakülteleri, lise not ortalamasının yanı sıra, ÖSYM puanı ve DSH gibi dil puanınızı da hesaba katarak öğrenci alımı yapıyor. Almanya’da konaklama, beslenme ve sosyal giderler için aylık ortalama 650-700 Euro yeterli. Ayrıca Almanya, öğrencilerin yarı zamanlı bir işte çalışarak harçlığını çıkarması için çalışma izni de veriyor.

KANADA’DA 2,5 YILDA ÜNİVERSİTE BİTİREBİLİRSİNİZ

Prestijli ve kaliteli eğitim almak isteyenlerin tercih ettiği bir başka ülke ise Kanada. Burada İngilizce ve Fransızca dillerinde eğitim alabilirsiniz. Ayrıca sene içinde ekstra dersler alarak 4 yıllık bir bölümü 2 buçuk yılda bitirme imkânınız da var.

Bölüm kısıtlaması olmadan istediğiniz bölümde okuyabileceğiniz Kanada’da okumanın maliyeti ise 11-16 bin Kanada Doları arasında değişiyor. Kanada’da okumak için dil yeterliliğinin yanı sıra not ortalamanız hesaba katılıyor. Eğitim sonrası, şartları gerçekleştirdiğiniz takdirde vatandaşlık hakkı da Kanada’nın ekstra bir avantajı.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.