Tevazumuz kibre dönüşmemeli

Bediüzzaman’ın ‘Tevazua niyet onu ifsad eder’ dediği gibi diğer insanlara nispeten zengin veya alim olan bir insanın, ‘-mış’ gibi yaparak zengin veya alim değilmiş gibi davranması, İslam’ın istediği tevazu değildir.
Takvim Yaprağı
Cafer Can

0 81

Allah’a (celle celâluhu) yakın olmanın ilk şartı olarak kabul edilen tevazu, Hakk’ın büyüklük ve sonsuzluğu karşısında, insanın gerçek yerinin farkında olması ve davranışlarını ona göre düzenlemesidir.

Bediüzzaman’ın ‘Tevazua niyet onu ifsad eder’ dediği gibi diğer insanlara nispeten zengin veya alim olan bir insanın, ‘-mış’ gibi yaparak zengin veya alim değilmiş gibi davranması, İslam’ın istediği tevazu değildir.

Riya gibi kibrin de gizli halleri olduğu unutulmamalı, benliğe mâl edilmeyen, dilimizdeki tevazu cümlelerinin kibrimizi örtmeye yetmeyeceği bilinmelidir.

 

Cuma namazının ilk rekatını kaçıran kimse imama uyabilir mi?

Hutbe, Cuma namazın sahih olmasının şartlarından biridir. Bununla beraber mazereti nedeniyle hutbeye yetişemeyen kişinin kıldığı cuma namazı da geçerlidir.

Hanefî mezhebine göre imam selam vermeden önce cuma namazına yetişen kimse, normal farzlardaki gibi imama uyarak selamdan sonra kılamadığı rekatları tamamlarsa, Cuma namazını kılmış olur.

İmamın selamından sonra camiye gelen kimsenin öğle namazını kılması gerekir. Şâfiî ve Mâlikîlere göre ise cumaya yetişmiş sayılabilmek için en az bir rekâtın imamla birlikte kılınması gerekir.

 

Ramazan ayıyla ilgili bunları biliyor muyuz?

. Arapça’da Savm kelimesi ile ifade edilen Oruç, dilimize Farsça’dan geçmiştir.

. Kur’an-ı Kerim’de ismi zikredilen tek ay, Ramazandır.

. Ramazan orucu, Hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) toplam dokuz Ramazan orucu tutmuştur.

. Bedir Savaşı, Mekke’nin fethi ve Tebük Seferi gibi önemli seferler Ramazan ayında gerçekleşmiştir.

. Teravih namazı, orucun değil Ramazan ayının sünnetidir. Bu yüzden, mazeretleri nedeniyle oruç tutamayanlar da teravih namazını kılmalıdır.

. Efendimiz her sene Ramazan’da on gün itikafa girerken, vefat edeceği sene bunu yirmi güne çıkarmıştır.

. Ramazan ayı içerisinde on gün vakit bulamayanlar, en azından bir hafta sonu cemaatle namaz kılınan bir mescitte, kadınlar da evlerinin bir odasında itikaf sünnetini ihya edebilirler.

. Ramazan orucu, nefis terbiyesinin önemli esaslarından sayılan, az yeme, az uyuma ve az konuşmaya alışmak için önemli bir fırsattır.

. Cebrail (as) ile Efendimiz, her yıl Ramazan ayında o zamana kadar inen Kur’an ayetlerini karşılıklı olarak okumak üzere bir araya gelirlerdi. Arz ve mukabele adı verilen bu okuma şekli, Efendimiz’in vefat ettiği yıl, iki defa tekrarlanmıştı. Hem bu sünnetin ihyası hem de bu ayda Kur’an okumanın kat kat mükâfatlandırılacağının müjdelenmesi sebebiyle Ramazan ayı boyunca mukabele okumak ve hatimler yapmak ihmal edilmemelidir.

 

AYET

Ey iman edenler! Sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç tutmak size de farz kılındı. Böylece umulur ki fenalıklardan korunursunuz. (Bakara, 183)

 

HADİS

 

“Kim bir oruçluyu iftar ettirirse oruçlunun sevabı kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.” (Tirmizi, Savm 82)

 

ŞİİR

Yollardayız Allah’ım, Senden ola bir himmet;

Lütfunla kullarına bir kez daha imdad et!

 

Olmalı bir miâdı bu teklemenin elbet;

Kurtar bendelerini, gönüllerini şâd et…

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.