Sünnetleri unutmayın yaşayın

0 1.346

Peygamber Efendimizin (sas) her yaptığı harekette mutlaka bir hikmet vardı. Sahabe efendilerimiz ve Allah’ın veli kulları da hayatlarını, O’nun yaşadığı gibi yaşamaya hassasiyet gösteriyorlardı. İşte yapmayı ihmal ettiğimiz fakat Efendimizin sürekli uyguladığı 15 sünnet…

1-YEMEĞE KUSUR BULMAYIN

Ebû Hüreyre (ra) anlatıyor: “Allah Resûlü’nün (sas) bir yemeğe kusur bulduğunu veya ayıpladığını hiç görmedim…”

2-EVE GİRERKEN DUA EDİP SELAM VERİN

Ebû Mâlik el-Eş’arî (ra) anlatıyor: “Resulullah (sas) buyurdular ki: “Bir kişi evine girerken, ‘Allah’ım! Yuvama girmemi de, çıkmamı da hayırlı kıl. Senin adınla evime giriyorum ve çıkıyorum. Sana tevekkül ettim ve güvendim.’ duasını okusun ve sonra da ailesine selam versin.”

3-YATMADAN DUA OKUYUN

Efendimiz (sas) yatağına girip uzanmadan önce üç kere, ellerini birleştirerek İhlâs, Felak ve Nâs sûrelerini okuyup avucuna üflemiş ve elleriyle başından ve yüzünden başlamak suretiyle bütün vücudunu sıvazlamıştır.

4-YATARKEN GECE İBADETE KALKMAYA NİYETLENİN

Efendimiz (sas), “Size geceleyin kalkmayı tavsiye ederim. Çünkü o, sizden önce yaşayan salihlerin âdeti, Rabb’inize yakınlık vesilesidir. Günahlardan koruyucu, kötülüklere kefarettir ve bedenî rahatsızlıkları kovucudur.” buyurarak teheccüd namazını tavsiye etmiştir. Peygamberimiz (sas) ayrıca, ibadet niyetiyle yatıp gece uyanamayanlara bile aynı sevabın verileceğini müjdelemiştir.

5-GECE KAPILARI VE YİYECEKLERİN ÜSTÜNÜ KAPATIN

Peygamberimiz (sas), “Gece yatacağınız zaman kapılarınızı kapatın. Su ve yemek kaplarınızın ağzını örtün. Yanan kandillerinizi söndürün. Bunları besmele ile yapın, çünkü şeytan besmeleyle kapanmış olan kapıyı açamaz, ağzı örtülü olan kabı açamaz.” buyurmuştur.

6-SUYU OTURARAK ÜÇ YUDUMDA İÇİN

Peygamberimiz (sas), suyu oturarak ve üç yudumda içerdi. O (sas) şöyle buyuruyor: “Üç nefeste içen kimse suya iyice kanar, böylece susuzluğu teskin edilmiş olur.” (Müslim,
Tahâret, 65; Eşribe, 121)

Efendimiz (sas) ayrıca, “Suyu, bebeğin sütü emmesi gibi için. Depodan doldurur gibi içmeyin. Ondan hastalıklar zuhur eder.” buyurmuştur.

7-SABAH NAMAZINDAN SONRA UYUMAYIN

Allah Resûlü (sas) sabah namazından sonra uyumayıp evrad u ezkarda bulunmuş, ashâbıyla sohbet etmiştir. O (sas), erken kalkan ümmeti için, “Allah’ım! Ümmetimden sabahın erken vakitlerinde işe koyulanlara bereket ver.” diye dua etmiştir.

8-YÜZÜSTÜ YATMAYIN

Efendimiz (sas), mescitte yüzüstü yatan birini uyandırmış ve “Bu, Allah’ın sevmediği bir yatış şeklidir.” buyurmuştur. (Ebû Dâvud, Edeb, 95; Tirmizî, Edeb 21) O (sas) uyurken sağ tarafa, sağ el üzerine ve dua okuyarak yatardı.

9-HER AY ÜÇ GÜN ORUÇ TUTUN

Kamerî takvime göre her ayın 13, 14 ve 15. günlerinde oruç tutmak Efendimizin (sas) sünnetlerindendir. Allah Resulü, “Her ay üç gün oruç tutmak, bütün seneyi oruçla geçirmek demektir.” buyurmuştur.

10-ABDEST ALDIKTAN SONRA KIBLEYE DÖNÜP SU İÇİN

Efendimiz (sas), bir hadis-i şeriflerinde abdest aldıktan sonra, az da olsa, su içmenin şifa verdiğini müjdelemiştir.

11-SABAH VE İKİNDİ NAMAZINDAN SONRA İSTİĞFAR EDİN

Hazreti Sevban (ra) şöyle buyurmuştur: Peygamber Efendimiz (sas) ikindi ve sabah namazlarının farzından sonra üç defa ‘estağfirullah’ der ve “Allahümme entesselamü ve minkesselam tebarekte ya zel celali vel ikram.” duasını okurdu. (Müslim, Salat: 135)

12-SECDE ANINDA DUA EDİN

Duaya çok önem veren Rahmet Peygamberi (sas), ümmetine şu tavsiyede bulunuyor: “Kulun Rabb’ine en yakın olduğu an secde anıdır. Bu sebeple secdede çok dua edin.”

13-ÇOCUKLARA SELAM VERİN

Uzun süre Hz. Peygamber’in (sas) hizmetinde bulunan ve O’nun davranışlarını en iyi bilen sahabeler den Enes b. Mâlik, şöyle buyuruyor: “Resûlullah çocukların yanından geçerken onlara selâm verirdi.”

14-EZAN OKUNURKEN DİNLEYİN VE TEKRAR EDİN

Peygamberimiz (sas) ezan okunduğunda ezanı dinler ve sözlerini tekrar ederdi. Allah Resulü (sas), “Ezan okunduğu zaman, semanın kapıları açılır ve duâlara icabet edilir. Kamet getirildiği anda ise hiçbir duâ reddolunmaz.” buyurmuş ve dua edilmesini tavsiye etmiştir.

15-BANYODAN SONRA AYAKLARINIZA SOĞUK SU DÖKÜN

Peygamberimiz (sas), banyo yaptıktan sonra ayaklarına ve bacaklarına soğuk su dökerdi. Efendimiz (sas) bu sünneti ile ilgili, “Hamamdan çıkarken ayakları soğuk su ile yıkamak baş ağrısını giderir.” buyurmuştur.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.