Sıkıntılar ne zaman mı bitecek?

İmtihanların sağanak halde yağdığı zaman dilimlerinde Efendimiz’in (s.a.s.) verdiği kurtuluş reçetesini rehber olarak uyguladığımızda sıkıntıların geçeceğini söylemek yanlış olmasa gerek…

0 146

Sıkıntılar ne zaman mı bitecek?

Prof. Dr. Said Işık

Allah Resulü’nün (s.a.s.) “Diline sahip ol” ifadesi ile meşhur olan hadis-i şerif, yaşadığımız günlerde yapmamız gerekenleri ne kadar da net anlatıyor…

Sahabeden Hz. Ukbe İbn Amir (r.a.) anlatıyor:

“Ya Resullallah çetin imtihanlara maruz kalınca kurtulmanın yolu nedir?” diye sordum. Buyurdular ki: “Diline sahip ol, bulunduğun mekânda Cenab-ı Hakk’ın rızasına matuf işlerle meşgul ol, günah ve kusur- ların için de gözyaşı dök” (Tirmizi, Zühd 61)

Çetin imtihanlara maruz kalınca kurtuluş yolu için verilen reçete çok açık.

  1. Dile sahip olunmalı; Çerçevesi o kadar geniş ki, Firdevs cennetlerine varis olacak müminlerin evsa- fının anlatıldığı Müminun Suresinin ilk on bir ayetinden olan “Boş sözlere sırt çevirmekten” tutun da en küçük şekilde birisini kıracak bir şeyi söylemek de bu kapsama
  2. Bulunduğumuz mekânlarda Cenab-ı Hakk’ın rızasına matuf işlerle meşgul olunmalı; Ne yapıyorsak ve nerede olursak olalım Allah’ın rızasına matuf işlerle meşgul olmamız Yaşanılan hadiseler ne kadar yürek yaksa da hemen Allaha yönelmeli, geçmişe kader geleceğe de irade dürbünü ile bakmalı, küfür ve dalalet dışında her şeye şükretmeli.

İnsanoğlunun inişleri ve çıkışları olabilir. İnsan fıtratı da bunu gerektirir. Bu inişlere rağmen yes’e ka- pılmadan ümidini kırmadan yapılması gerekenleri yapmalı ve problemleri sistematik olarak çözmeli ve çözerken de yardım alınmalıdır.

  1. Günah ve kusurlarımız için gözyaşı dökülmeli; sizleri tenzih ederim ama benim günahlarımın te- mizlenmesinin başka ilacı da yok

Bir başka ifade ile bu üç reçeteyi yerine getirene kadar kurtuluş için biraz daha beklememiz gereke- cek. Her birerlerimiz kendisine sorması lazım, dilimi tutabiliyor muyum?

Cenab-ı Hakk’ın rızasına matuf hareket ediyor muyum? Ve günahlarıma hatalarıma gözyaşı döküyor muyum?

Şayet bunları yapıyorsak kurtuluştan konuşmaya başlayabiliriz, yoksa bu sıkıntılar ne zaman bitecek diye ne kadar konuşsak nafile.

Kurtuluş ne zaman mı? İşte cevabı; bu reçeteyi uyguladığımız zaman…

Sosyal medya ile dillerimizin fermuarının çözüldüğü şu günlerde tekrar kendimize dönmeli ve bir miktar frene basmalıyız. Bu gidişin gidiş olmadığı muhakkak.

Tekvir Suresinin 26. ayetinde Rabbimiz; “O halde nereye gidiyorsunuz?” demiyor mu? Bağlamı açı- sından müşrikler muhatap alınmış ise de bu, her sırat-ı müstakimden sapmada alınması gereken bir ikaz olmalıdır.

 

Bu ayetle esas gidilmesi gereken yolun sırat-ı müstakim olduğu ve sırat-ı müstakimden her sapmanın da fıtri olmadığı anlaşılıyor. Çünkü Rabbimizin tüm emir ve yasakları fıtrata uygundur.

Bu kapsamda şunu da ilave etmeden geçemeyeceğim, süreç bitse dahi dilini tutmayanlar için sürecin devam edeceği de kesin gibi.

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin pek çok kereler anlattığı “Aleyküm enfüseküm – Siz kendinize bakın!” ayetini açıklarken söyledikleri kulağımıza küpe olsun;

“Dış dünyada ne tür hâdiseler yaşanırsa yaşansın, bir mü’min için asıl önemli olan Allah’la münase- bettir. O, öncelikle kendi nefsine yönelmeli, kalbi ile Allah arasında bir kopukluğun olmamasına dikkat etmeli ve sürekli ziya kaynağı ile irtibatını devam ettirmeye çalışmalıdır.”

Yazımızı, “aleyküm enfüseküm” kavramının geçtiği Maide Suresi 105. ayetinin meali ile bitirelim:

“Ey iman edenler! Siz kendinize bakın; (kendinizi, bulunduğunuz yolda nasıl yürüdüğünüzü kontrol edin)! Eğer siz üzerinde bulunduğunuz yolda gerçekten dosdoğru gidiyor ve o yolun hakkını veriyor- sanız, sapıp gidenlerin sapması size zarar vermez. Neticede Allah’a döneceksiniz hepiniz ve O, yapıp etmekte olduklarınızı size tek tek bildirip bunlardan dolayı size hesaba çekecektir.”

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.