Sahur ve iftar yemeklerine dikkat!

: Kalp, damar, tansiyon problemi olan kişiler mümkünse sebze yemeklerine ağırlık vermeli, taze fasulye, ıspanak, ısırganotu, patlıcan, semizotu vb. gibi az yağlı yemekleri tercih etmelidir.
Diyetisyen Meryem Akdeniz

0 126

Bol kalorili hamur işleri ile iftar davetlerinde sunulan çeşit çeşit yemekler ve bol şuruplu tatlıların yenmesi, oruç tutarken kilo alınmasına sebep oluyor. Ancak gün içinde enerji ve su gerekeceği için lezzetli bir komposto sahur için ideal olabilir.

Yine iftarda fazla soğuk olmayan bir komposto başlanabilir. Çünkü günün sıcağıyla düşen kan şekerini takviye etmek gerekir. Aksi halde ağır yemekle başlamak, dayanılmaz baş ağrılarına sebep olabilir.

İftarda yemek süresi toplam 45-50 dakika olmalıdır.

Yemekler az ve yavaş yenmeli, iftar çorba açılmalı. Çorba ve ekmeğinizi yedikten sonra biraz dinlenmeli ve 10-15 dakika ara ile bol su içilmeli.

Kalp, damar, tansiyon problemi olan kişiler mümkünse sebze yemeklerine ağırlık vermeli, taze fasulye, ıspanak, ısırganotu, patlıcan, semizotu vb. gibi az yağlı yemekleri tercih etmelidir.

 

Yağlı yemeklerden kaçınmalı

İftar sofralarının vazgeçilmez parçası olan tatlılar ise yemekten iki saat sonra yenmeli.

Sahurda da yağlı yemekler ve börekler yerine bol otlu yağsız gözlemelerin tercih edilmesi gerekiyor. Sahurda yenen şeyler ağır olmamalı.

Gün içinde insan açlığa bir şekilde dayanabiliyor; ama susuzluğa dayanmak daha zor oluyor. Bu yüzden hazım sırasında yanma yapacak ve bizi rahatsız edecek yiyeceklerden sahurda kaçınalım.

Kahvaltılıklar, patates haşlama, gözleme, salatayla yenecek makarna ve komposto sahur için ideal menüyü oluşturur.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.