Sağlıklı bir yaşam için düzenli uyku şart

0 384

doktor-anne

Uyku en önemli dinlenme biçimimizdir. Günlük enerjimizi toplamak ve vücudumuzun kendini yenilemesi için uykuya ihtiyaç duyarız. Uyku sırasında stress hormonları azalırken büyüme hormonları artarak vücut kendini onarır. Bu sebeple düzenli uyuyan çocukların gelişmesi daha hızlı olur. Çocuk ne kadar küçükse büyüme hızı o kadar yüksek olacağı için uykuya da o kadar ihtiyacı olacaktır.

ÇOCUKLAR NE ZAMAN VE NE KADAR UYUMALI?
Yeni doğan (1 aylık) günde yaklaşık 16-20 saat uyur. Yeni doğanın gündüz ve gece uyku süreleri eşit olmalı. Uyku periyotları, 1-2 saatlik uyanık kalmadan sonra 1-4 saatlik uyku vakitleri şeklinde olmalı.
4 aylık bebekler günde 14-15 saat, 6 aylıklar ise 13-14 saat uyuyabilirler. İlk 3 ay uyku süreleri 4-6 saat arasında olabilirken, 4-6 aylık olunca bu süre 6-8 saate uzayabilir ve 9 aylıkken uykunun çoğu (%70-80) geceleri gerçekleşir.
12-36 ay arasındaki bebekler, 24 saatlik bir günün yaklaşık yarısını uyuyarak geçirir, gündüz ise günde 2 kez bir buçuk ila üç buçuk saat uyuyabilir.
3-5 yaşındaki bir çocuk, günün 11-12 saatini uyuyarak geçirebilir. 5 yaşındaki çoğu çocuk gündüz uykusuna ihtiyaç duymaz. Ayrıca bu dönemdeki çocukların aileleri artık sabit bir yatma ve uyanma zamanı düzenlenmesi yapmalıdır.
6-12 yaş arasındaki çocuklar genelde 10-11 saat uyur.
Ergenlik dönemindeki çocuklar (13-18 yaş) yaklaşık 9 saat uyur.
GÜNLÜK UYKU ÇİZELGESİ

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi ve Uyku Araştırmaları Derneği’nin bebek ve çocuklar için önerdiği uyku süreleri şöyle:

4-12 ay günde 12-16 st.

1-2 yaş günde 11-14 st.

3-5 yaş günde 10-13 st.

6-12 yaş günde 9-12 st.

13-18 yaş günde 8-10 st.

DAHA İYİ BİR UYKU İÇİN BUNLARI YAPIN
  • Aileler bebeğin uyku düzenine göre günlük yaşantısını düzenlemeli.
  • Bebekler sallanarak, emzirirken ya da kucakta temasla uyumaya alıştığında bu duruma şartlanırlar ve sonrasında uyumak için hep aynı durumu ararlar. Bu durum başlarda olmasa da ileri dönemlerde aileler için zorlayıcı olacağından, çocukların bağımsız uyuyabilme alışkanlığı edinmesi sağlanmalı.
  • Bebek ve çocuklar için uyku rutinleri oluşturulmalı. Çocuklar uyutulurken kitap okuma, masal anlatma vb aktivitelerle çocukla beraber olup sakinleşmesi sağlanmalı.
  • Çocukların sabit bir yatağa gitme saati olmalı ve bu saat tatil ve hafta sonlarında değiştirilmemeli. Ayrıca bu yatma zamanı çocukluk çağı boyunca gece 22:00’den önce olmalı.
  • Gün içi spor aktiviteleri uyku için yararlıdır. Ancak yatmadan 2-3 saat önce ağır egzersizlerden, yüksek enerjili oyunlardan kaçınılmalı.
  • Çocuk yatmadan önce aç olmamalı, ancak yatmadan 2-3 saat önce de ağır yemekler yememeli.
  • Yatak odasının uygun ısıda, sessiz ve karanlık olmasına dikkat edilmeli.
  • Televizyon izleyerek uyumasına asla izin verilmemeli.
Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.