Oruç Tutan Çocuklar Ne Yemeli?

0 1.086

Rahmet ve bereket ayı Ramazan’a nihayet ulaştık. Büyüklerle beraber çocukları da oruç tutma heyecanı sardı. Sıcak ve uzun yaz günlerinde oruç tutmanın manevi bereketinin yanı sıra, bedenimizin de dinç kalması için dikkat etmemiz gereken detaylar var. Büyüklerin bile zorlanabileceği oruç ibadetinde, çocuklarının Ramazan’ı rahat geçirebilmeleri için anne-babalar neler yapmalı?

Öncelikle şunu belirtelim ki; vücut, gün içindeki tüm faaliyetleri için kullandığı enerjiyi, yemek sırasında alınan gıdalardan üretir. Aldığımız gıdalardaki enerji tükenmesine rağmen açlık devam ederse, vücut depolarındaki enerjiden kullanmaya başlar. Yani, gün içerisinde harcayacağımız enerji miktarı ve değeri kadar gıda tüketimi yapmamız gerekmekte. Özetle, sıhhatli bir Ramazan geçirmek için sağlıklı ve dengeli beslenmemiz gerekiyor.

Anne Babalara Tavsiye: Su ve Meyve Çok Önemli

 • Çocuklarınıza mutlaka sahur yaptırın. Sahur yapmadan tutulacak oruç çocuğunuzu zorlayacaktır.
 • Sebze, meyve, çorba gibi sulu yiyecekler tüketmesine özen gösterin.
 • Tuz, susuzluğu tetiklediği için özellikle sahurda tuzlu yiyecek ve içeceklerden çocukları uzak tutun.
 • Çocukların iftar ile sahur arasında bol su içmelerini sağlayın. Bu şekilde, gün içinde alınamayan ve vücutta eksilen suyun takviyesini sağlamaya çalışın.
 • Gün içinde oluşabilecek halsizliği, iftar ve sahurda yiyeceğiniz hurma sayesinde hafifletebilirsiniz. Çünkü hurma lif, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfat ve protein, içeren harika bir meyvedir.
 • Et, süt, yumurta, balık gibi protein yönünden zengin gıdalar ile yoğurt, peynir gibi kalsiyum deposu yiyecekleri sofranızdan eksik etmeyin.
 • İftarda bol sulu ve doğal şeker içeren yiyecek ve içecekler tüketilmesini sağlayın.
 • Ramazan’da yemek yeme alışkanlıklarının değişmesi ve gün içinde sıvı alınamaması kabızlığa sebep olabilir. Bunu önlemek amacıyla, çocukların meyve, sebze, kuru yemiş, tahıllı, kepekli ve lifli gıdalar (fasulye, bulgur, nohut, mercimek, mısır, elma, armut, ahududu, brokoli, avokado, badem, arpa, kepekli ekmek gibi) tüketmelerini sağlayın.
 • Bol lifli ve tahıllı gıdalar daha yavaş sindirileceği için sahur sofralarında mutlaka bulundurun.
 • Kızartılmış, çok yağlı ve şekerli gıdalardan kaçının.
 • Gün içinde çok enerji gerektiren oyun ve sporlar yerine çocukların enerjilerini daha uzun süre koruyabilecekleri aktiviteleri tercih etmelerini sağlayın. İftardan sonra ise çocukların hafif hareketli oyunlar oynaması kabızlığı önlemek açısından yararlı olacaktır.

Bu sayılanlar çocuklarla birlikte erişkinlerin de uyması önerilen tavsiyelerdir. Ayrıca Ramazan, hem çocuklar hem de büyükler için daha sağlıklı bir yeme alışkanlığı kazanmak açısından büyük bir fırsattır. Bu alışkanlığı, Ramazan’dan sonra da koruyarak daha sağlıklı bir yaşama kapı açabiliriz.

Sağlıklı ve bereketli Ramazanlar.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.