Ne kadar ahlaklıyız?

0 727

“Ben, güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim”
“Sizin en hayırlınız, ahlakı en güzel olanınızdır.”
“İnsana verilen nimetlerin en hayırlısı güzel ahlaktır.”
“Allah’ım! Senden sabır, afiyet ve güzel ahlak isterim.”

buyuran kutlu Peygamber (aleyhissalatü vesselam) kendisine inanan insanların birer ahlak abidesi olmasını istiyor adeta.

“Sirkenin balı bozduğu gibi kötü ahlak da ameli bozar.” buyurarak da ahlakla donanmamış insanların kişisel ve toplumsal problemlere sebep olacağını vurgular Rahmet Peygamberi (sas).

Hakikat şu ki; insana verilen en güzel nimet ahlaktır. Çünkü ahlak, nezaket insanı olmanın şartı, toplumun huzurlu olmasının da temelidir. Eğer ahlak kurallarını yok etmeye kalkarsanız, kısa ve uzun vadede, olumsuz karşılığını mutlaka görürsünüz. Ahlaka dair hikmetli davranışları insanlara öğretmezseniz, yapacağınız en korkutucu kanunlar dahi kurtaramaz toplumunuzu.

Şimdilerde Türkiye’den binlerce aile farklı ülkelere göç etmek zorunda kaldı ve farklı kültürlerle karşılaştı. Bu insanlardan çoğunluğunun ortak kanaati, özellikle batı toplumları, takdir edilecek derecede güzel ahlak değerlerine sahip. Mesela, kul hakkına saygılılar, insana değer veriyorlar, nezaketliler, paylaşmayı ve yardım etmeyi seviyorlar, kamu hakkına dikkat ediyorlar, temiz ve disiplinliler…

İslam’ın müntesiplerine öğütlediği güzelliklerin neredeyse hepsi onlarda var.

Peki, ya Müslümanların durumu nedir?
Güzel ahlakı tamamlamak için gönderilen Peygamberin (aleyhissalatü vesselam) ümmeti olarak, O’nun (sas) öğrettiği ahlaki özelliklerin ne kadarına sahibiz?

Bu sayımızda Müslüman ahlakının nasıl olması gerektiğini çalıştık. Sonuçta uzun bir liste çıktı ortaya.

Acaba ne kadar İslam ahlakıyla ahlaklanmışız?
Kararı herkes kendisi versin…

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.