Mucize deve

Soylu bir ailenin çocuğu olan Salih, bambaşka biri olup çıkıyor. Putları sorguluyor. Hayatı sorguluyor. Bu işte bir yanlışlık var diyor. Kölelere insan gibi davranıyor, onlarla birlikte yemek yiyor, hastaları ziyaret ediyor.

0 181

Harun Tokak

Tarih milattan önce 1270’li yıllar… Nuh tufanı 800 yıl geride kalmıştı. Necid çölleri kırsalında bir şehir… Şehrin en merkezinde 50 den fazla tapınak. Halk bu tapınaklardaki putlara tapıyorlar.

Şehri iki kardeş yönetiyor. Ama şehri yöneten kardeşler bir biri ile kavgalılar. Her zamanki gibi korkunç bir iktidar savaşı kanlı bir şekilde sürüp gidiyor. Kardeş kardeşi öldürüyor.

Semud adındaki kardeş kendine tabi olanları alıp Necid çöllerinin yollarına düşüyor. Yolda bir çoban Vadil Kura’yı işaretliyor onlara.

Oraya yerleşiyorlar Kerpiçten basit evler yapıyorlar. Bu azgın kavim rahat durmuyor, taşkınlık yapıyorlar. Komşu kavimlere saldırıyorlar, esirler alıyorlar, kervanlara saldırıyorlar. Aldıkları esirleri ağır işlerde çalıştırıyorlar. Kayaları oyarak bu günkü teknolojiyi bile hayrette bırakan görkemli konaklar yapıyorlar. Göz kamaştırıcı binalar ve saraylar inşa ediyorlar, dağlara şekiller veriyor, sanat eserleri ortaya çıkarıyorlar.

MÖ. 2010’lu yıllarda kayalara oyulmuş görkemli şatoların birinde bir çocuk dünyaya geliyor.

 

Adını Salih koyuyorlar

Soylu bir ailenin çocuğu olan Salih, bambaşka biri olup çıkıyor. Putları sorguluyor. Hayatı sorguluyor. Bu işte bir yanlışlık var diyor. Kölelere insan gibi davranıyor, onlarla birlikte yemek yiyor, hastaları ziyaret ediyor.

Salih hiçbir zaman kavminin istediği gibi biri olmuyor. Necid çöllerine nazır dağlarda aylarca düşüncelere dalıyor. O dağlar, süt buğusu mavi tüllerin arkasından etrafına pırıltılı gülücükler saçıyor. Dağ başları kadar insanların vaveylasından uzak, Allah’a yakın neresi olabilir?

Nihayet beklenen an geliyor. Vahyi bütün tazeliği ile duyabilmenin eşsiz mazhariyetine erişebilmek için etraftaki dağlar taşlar, kurtlar kuşlar da lâl kesiliyor. Ve Necid Çöllerine nazır o dağlar kutsal bir doğuma sahne oluyor. Melek Cebrail bütün ihtişamı ile görünüyor. Hazreti Salih’in Allah’ın peygamberi olduğunu söylüyor. Hazreti Salih, normal bir insan olarak çıktığı dağdan peygamber olarak iniyor. Şehre geliyor.

Önemli haberlerin verildiği söz taşına çıkıyor ve insanları uyarıyor.

 

Şehir yerle bir oluyor

İleri gelenlerin tepkisi sert olsa da fakirler, köleler onun çağrısına koşuyor. İnananların sayıları arttıkça kavmin ileri gelenlerinin de taşkınlıkları artıyor. Önce inananları alaya alıyorlar. Sonra işkence dönemi başlıyor.

Ve ilk ilahi ikaz geliyor. Sular yerin altına doğru çekiliyor.  Kuraklık başlıyor.  Bir kuyu hariç bütün kuyular, pınarlar, çeşmeler kuruyor. Tencereler, kazanlar, susuzluktan tın tın ötüyor. Ey su neredesin?

“Ey salih şu kayadan kızıl tüylü bir deve çıkar da iman edelim”

Kaya yarılıyor ve kızıl tüylü hamile bir deve çıkıyor. Müşrikler deliye dönüyor. İnananların imanı artıyor. “Bu deve kutsal deve ona sakın ilişmeyin” diyor Hazreti Salih. “Kuyunun suyunda bir gün siz bir gün deve içecek”

Günü gelince deve yavruluyor. Kuyuya yavrusu ile birlikte suya geliyor sonra dağlara doğru gidiyorlar. Hiç kimse onlara dokunamıyor. Müşrikler, bu mucize karşısında iman etmedikleri gibi, zaten kıt olan sularına devenin ortak olması iyiden iyiye canlarını sıkıyor. Hâlbuki kutsal deve içtiği su kadar süt veriyor onlara.

Kutsal deveyi öldürme kararı alıyorlar ve onu boğazlıyorlar.

Ardından Hazreti Salih’i de öldürmeyi düşündüler. Karanlık ruhlu o dokuz bıçkın adam ayın ışığında parlayan kılıçları ile karanlıkta Salih peygamberi öldürmek için gözlemeye başlıyorlar. Ve ilahi azabın alametleri yüzlerinde beliriyor.

Putlardan yardım istiyorlar ama nafile. Salih Peygamber inanları alıp şehri terk ediyor. Şehir, korkunç bir sesle sarsılıyor.

Şehir yerle bir oluyor.  Bir tepeden şehre bakan inananlar dehşete düşüyorlar. Taş taş üstünde kalmıyor.  Sanki hiç yaşanmamış gibi. Semud Kavmi tarih sahnesinden siliniyorlar.

İnananlar artık orada kalamazlardı. Önce Filistin topraklarına sonra da Kâbe topraklarına göç ediyorlar.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.