Kur’an’la konuşan birini tanıyor musunuz?

Sıkıntıların kendini göstermeye başladığı günlerdi. Kendileri Tevbe Suresi’nin yirmi dördüncü ayetini belki yirmi dört ayrı yere astırmıştı. Her yerde o ayeti görüyor, bir mana veremiyorduk. Peki bunun manası ne demekti?

0 481

Prof. Dr. Said Işık

Efendimiz’in konuşması, tavırları ve sükûtu hep Kuran çerçeveliydi. Bu nurlu hale’nin doğrudan doğruya muhatabı olan sahabe ve sonraki asırda büyük hüzmeleri ile bu ışığı hisseden tabiin ve tebe-i tabiin de Kur’an’dan kendilerine düşen hisseyi alıyordu.

Sahabenin hayatının her anında Kur’an vardı ve o nurlu haleye sağanak sağanak Kur’an yağıyordu. Öyle ki artık her yerde Kur’an konuşur ve konuşulur olmuştu.

Hz. Ömer döneminde meşhur bir vakayı hepiniz mev’izelerde dinlemişsinizdir. Hazreti Ömer bir gün hutbe verirken evlilik meselesini kolaylaştırma adına bir kısım tedbirlerden bahseder ve bu arada mehrin de herkesin kaldırabileceği bir seviyede tutulması gerektiğini hatırlatarak evliliklerde mehir olarak çok para istememeleri konusunda insanları ikaz eder.

Hazreti Ömer, bu duruma dikkat çekerken arkadaki maksurede duran yaşlı bir kadın onun bu sözleri karşısında perdeyi sıyırır ve;

“Yâ Emire’l-mü’minîn! Bu konuda senin bildiğin, bizim bilmediğimiz bir âyet veya hadis mi var? Zira Kur’an-ı Kerim;

“Bir eşinizden ayrılıp da yerine başka bir eşle evlenmek isterseniz, ayrıldığınız hanıma yüklerle mehir vermiş olsanız da içinden ufak bir şey bile almayın” (Nisa Suresi, 4/20) buyurmak sûretiyle bu mevzuda bir miktar tayin etmiyor.” der.

Yaşlı kadının bu sözleri karşısında Hz. Ömer:

“Yâ Ömer! Yaşlı bir kadın kadar dahi dinini bilmiyorsun” der ve cemaatin huzurunda o kadının hakkını teslim eder.

Namazda hep bu ayete geldiğimde hadiseyi sanki canlı yaşıyor gibi olurum ve ayeti o teyzenin bana okuduğunu hisseder ve şefaatini talep ederim.

Esas anlatmak istediğim bu asırda benim tanıdığım Kur’an’la konuşan insan. Sıkıntıların kendini göstermeye başladığı günlerdi Fethullah Gülen Hocaefendi Tevbe Suresinin 24. ayetini belki yirmi dört ayrı yere astırmıştı. Her yerde o ayeti görüyor, bir mana veremiyorduk. Bunun manası ne demekti?

Denilmek istenileni biraz geçte olsa anladık. Demek istenen şu idi: İlgili ayette anlatılanlara riayet etmezseniz başınıza gelecekler var.

Bir şeyi kaçırmıştım, bu ayetler nasıl devam ediyordu, birkaç yıl sonra namazda karşımda ayeti görünce birden dikkat kesildim, ayetler Huneyn ile devam ediyordu. Yani Kur’an’la konuşan bu zat, “Bakın bunlara riayet etmezseniz Huneyn ile karşılaşırsınız” mı diyordu? Ve öyle de oldu ama hamdolsun ki her seferinde olduğu gibi Huneyn’in de sonu zaferle bitti. (Bkz. Tevbe Suresi, 9/25-26)

Hakikaten bu günlerde bu kadar insanın büyük zulümlere rağmen dik durması ve en ufak karşılık vermemesi Allah’ın lutfettiği sekine değildir de nedir?

Herkes beklemede, siz de gözleyin bakalım!

Yine başka bir gün bir rüyadan mülhem Taha Suresini son ayetinin 57 kez okumamızı tavsiye etmişti, ayetin harf sayısı saydırmıştı. Sayı, 57 idi.

Biz yine anlamadık. Bu ne demekti? Ayeti her gün 57 kez okuyorduk. Şimdilerde bu ayete müdakkik bakmaya çalıştım. Bana çok şeyler söylüyordu.

“De ki: Herkes beklemede! Siz de gözleyin bakalım! Doğru yolu tutanların, hidâyete erenlerin kim olduğunu yakında anlayacaksınız!” (Taha Suresi, 20/135)

Ayetin metninde “Fe terabbesü” ibaresinden sonra bir elif bir de tecvid kurallarına göre durup nefes almanın efdal olduğu “Cim” Secâvend durak harfi yer alıyor.

Kur’an sanki işari manası ile bizlere bir şeyler söylüyor; Elif elini kaldırmış biraz bekleyin, “Cim” harfi de biraz nefeslenin Allah kerim göreceksiniz diyor. Devamında yakında anlayacaksınız ifadesi de “Se-talemüne” ile teyit ediliyor. Zaman kavramı için “Talemüne”’nin önünde “Sevfe” veya” Sümme” gibi daha uzak gelecek zaman ekleri yerine daha yakın zamanı işaret eden “Se” eki gelmiş yani en yakın zaman manası anlaşılıyor. Yakın zamanı Allah bilir ama ayet çok açık.

Bu asırda Kur’an’la konuşan Zat’tan sadece iki örnek, sizler de şahit olduğunuz hayat çizginizde ve hatıratlarınızda onlarca örnek verebilirsiniz.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.