Kunut duaları sadece vitir namazında mı okunur?

0 2.794

Kunut; itaat, övgü ve mahviyet ihtiva eden ifadelerle, Allah’a (celle celâlühu) dua edip sığınmaktır. Efendimizden (sallallahü aleyhi ve sellem) nakledilen birden fazla Kunut duası vardır.

Hanefilerde sadece Vitir namazının üçüncü rekâtında okunan Kunut duaları, Şafi ve Maliki mezheplerinde sabah namazlarında da okunmaktadır.

Kunut duaları, şiddetli musibet, sıkıntı ve felâket zamanlarında, bütün vakit namazlarında okunabilir.

Efendimizin (sas) özellikle, Bi’r-i Maûne faciasında, 69 sahabisinin şehit edildiği haberi geldikten sonra, bir ay süreyle namazlarda Kunut duası okuduğu sahih hadislerde rivayet edilmektedir.

KUNUT DUALARI NASIL OKUNUR?

Kunut duasının diğer namazlarda okunma şekli, Vitir namazındaki uygulamasından biraz farklı. Vitir namazında, üçüncü rekâtta tekbir aldıktan sonra Kunut dualarını okuruz. Fakat sabah ve akşam namazlarında bu durum, namazın farzı kılınırken son rekâtta, rükûdan doğrulduktan sonra, ayaktayken okunur. Ardından secdeye gidilir.

İsteyenler, daha câmi olması nazara alınarak, İbni Abbas’tan (ra) gelen şu duayı tercih edebilirler:

“Allahümmehdina fîmen hedeyte. Ve âfina fimen âfeyte. Ve tevellena fîmen tevelleyte. Ve bâriklena fîma â’tayte. Ve kına şerra mâ kadayte. Feinneke takdî velâ yukdâ âleyke. Ve innehu lâ yezillü men vâleyte. Velâ yeizzü men âdeyte. Tebârekte Rabbenâ ve teâleyte. Felekel hamdu âla ma kadayte. Nestağfirüke ve netubu ileyke. Ve sallallahu âla seyyiddina Muhammedin ve âla alihi ve sahbihi ve sellem.”

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.