Kronik yorgunluk dinlenmekle geçmez

0 682
MURAT ÖZGÜL

“Bütün gün çalıştım, kendimi çok bitkin hissediyorum”,
“Sürekli oturduğum halde nasıl bu kadar halsizim anlamıyorum”,
“Bütün vücudum kırılıyor, sanırım hasta olacağım”,

gibi şikayetlerle birlikte bitmek bilmeyen yorgunluk hissi, üşengeçlik, isteksizlik ve motivasyon eksikliği, halsizlik ve sebepsiz gibi görünen ağrılar, uyanmakta zorlanma, bitkinlik ve güçsüzlük gibi belirtiler kronik yorgunluğun habercisi.
Kronik yorgunluk, kaliteli yaşam performansı ve mutluluk için bir tehdit oluşturuyor.

KABUL EDİN BU BİR HASTALIK

Araştırmacılara göre kronik yorgunluk, fiziksel yorgunluktan farklı olarak dinlenmekle geçmiyor. Bir hastalık olarak kabul edilen kronik yorgunluktan kurtulmak için hekime başvurmak ve yaşam tarzını değiştirmek önemli.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Jan Klod Kayuka, bu hastalığın, enerji metabolizmasını düzenleyip, vücudun tekrar yeterli enerji üretmesini sağlayarak tedavi edilebileceğini belirtiyor.

Kronik yorgunluk mevsim geçişlerinde daha sık görülüyor. Fakat aşırı efor gerektiren işlerde çalışanlar, sporcular, öğrenciler, beyin gücünü uzun süre kullanmak zorunda olanlar, yaşlılar, ameliyat olanlar ve grip geçirenler kronik yorgunluk için daha fazla risk taşıyor. Dr. Kayuka, doğru ilaçların seçilmesiyle kişilerin enerjik günlerine kavuşabileceğini söylüyor.

BUNLAR SİZDE VAR MI?

Sabahları zor uyanma ve yeterli uyku alamama hissi,
İşe kendini verememe, motivasyon eksikliği,
Erken yorulmak,
Kas ağrıları, vücutta şişlik, kabızlık
Kilo artışı,
Hastalıklar (Şeker hastalığı, kan hastalıkları, vitamin eksiklikleri, tiroit hastalıkları, depresyon, karaciğer hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, düşük veya yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları veya kanser hastalığının belirtilerinden biri olabilir.)

NE KADAR HAREKET O KADAR MUTLULUK

Eğer kronik yorgunluğunuz var ise sigaradan uzak durmaya, düzenli uyku uyumaya, bol egzersiz yapmaya ve bol sıvı tüketmeye çalışın.

HEKİME BAŞVURULMALI

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Terzihan, kronik yorgunluk için şu önerileri yapıyor: “Halsizlik yakınmasının 15 günden fazla sürmesi ve günlük aktiviteyi bozması durumunda hekime başvurulmalı. Hastaların yakınmalarını açıklayacak ve sorunu ortadan kaldıracak bir çözüm bulunamadığı durumda hastalar psikiyatrist tarafından değerlendirilmeli.”

PRATİK TAVSİYELER

Sigaradan uzak durulmalı,
Düzenli uyku uyunmalı,
Egzersiz yapılmalı
Bol sıvı tüketilmeli
İş stresi ile başa çıkmayı öğrenmeli
Beslenme problemi olan hastalar hekim kontrolünde vitamin desteği almalı.

SEBZEYİ ARTIRIN KARBONHİDRATLARI AZALTIN

Sağlıklı beslenme, sebze ve meyve içeren, kuru baklagillerin de yer aldığı, 3 ana ve ara öğünlerden oluşan beslenme şeklidir. Gün içindeki kan şekeri dalgalanmalarını önlemek için glisemik yükü düşük (kiraz, üzüm, kayısı, buğday, bulgur şehriye, çavdar ekmeği, soya fasulyesi, domates) ve posalı besinler (fasulye, nohut, bezelye, mercimek yulaf kepeği, marul, kereviz, karnabahar, brokoli, ıspanak) seçilmeli.

Rafine karbonhidratlar (beyaz un ürünleri, beyaz şeker ürünleri, beyaz pirinç ve beyaz makarna) mümkün olduğu kadar az tüketilmeli. Ayrıca sebzelerin vitamin değerlerinin kaybedilmemesi için buharda pişirme yöntemi tercih edilmeli.

SAKIN DURMA! HAREKET ET!

Kronik yorgunluğu önlemek için egzersiz çok önemli. Haftada en az 3 gün, 3 saat hareket edilmeli ve 2 egzersiz arasında 1 günden fazla ara olmamalı. Spor yapan kişilerde stresle başa çıkmayı sağlayan seratonin hormonu salgılanır. Bu sebeple egzersiz yapanlarda kronik yorgunluğa daha az rastlanır.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.