Kaza Namazları Ne Zaman ve Nasıl Kılınır?

0 1.781

Vaktinde kılamadığımız kazaya kalan namazlarımızı, kerahet vakitleri dışındaki bütün zamanlarda kılabiliriz.

Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.

Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vaciptir. Kazası sünnet olan, yalnız sabah namazının sünnetidir. O da, öğle namazına kadar kılınırsa farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir; daha sonra kılınırsa sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.

Kaza namazları kılınırken (normal rekât sayısı gibi) sabah iki, öğle dört, ikindi dört, akşam üç, yatsı dört ve vitir üç rekât olarak kaza edilir.

KERAHET VAKİTLERİ DIŞINDA KILINMALI

Kaza namazları kerahet vakitleri haricinde ne zaman istenirse kılınabilir. Kerahet vakitleri şu vakitlerdir: Güneşin doğuşundan 45 dakika sonrasına kadar, güneşin batmasından 45 dakika öncesine kadar ve öğle vaktinin girmesine 30 dakika kalaya kadarki zamanlardır. Bunların dışındaki bütün zamanlarda kaza namazı kılınabilir.

Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınabilir: “Niyet ettim Allah rızası için, kılamadığım son sabah namazını (veya diğer vakitler) kılmaya.”

Kaza namazını kılmadan önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı ikamet getirmek sünnettir.

Nasıl niyet edilir?
Niyet ettim Allah rızası için, kılamadığım son sabah namazını (veya diğer vakitler) kılmaya.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.