Kadrimizi Yücelten Gece: Kadir Gecesi

0 415

Ali Demirel

amazan ayı, hadislerde son on günü içinde aranması gerektiği bildirilen “Kadir Gecesi”yle apayrı bir buud ve kıymet kazanır. Bu gece, melekleşen insanlarla meleklerin buluştuğu, “bin aydan daha hayırlı olan” bir gecedir.
Kadir Gecesi, Cenab-ı Hakk’ın Kur’an-ı Kerim’i bir bütün olarak Levh-i Mahfuz’dan dünya semasına indirdiği veya Alâk Sûresi’nin ilk beş ayetinin Efendimiz’e (sas) nazil olmaya başladığı gecedir.

Kadir Gecesi’nin Ramazan ayının içerisinde gizlenmesiyle, mü’minlerin gafletten kurtulup hüşyar(uyanık) bir gönülle bu ayın tamamını eda etmeleri sağlanmak istenmiştir. Dolayısıyla “Kadir Gecesi’ni, kim sevabına inanıp ihya ederse geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Teravih 1) hadisinin verdiği müjdeye nâil olmak isteyenlerin, bütün bir Ramazan’ı teyakkuz içerisinde geçirmeleri gerekir.

Bu gecede Rabbimiz, İslam’a gönül vermiş insanların hepsine, bol bol lütuf ve ihsanlarda bulunur. Kur’an’ın ilk defa bu gecede nazil olması, gecenin ehemmiyetini daha da artırır. Çünkü Kur’an, ihtiva ettiği kanun ve prensiplerle insanlığa saadet getirebilecek tek ve yegâne kaynaktır.

Kadir Gecesi Üçüncü Bayram Gibidir

Kadir gecesi, bir nevi kader gecesidir. Nitekim Rabbimiz, bu gece mü’min kullarına rahmet ve mağfiretini takdir eder. Gelecek bir seneye kadar cereyan edecek olan her türlü emirler ve hadiseler ezelî kaza ve takdir-i ilâhiyle, ilgili görevli meleklere bu gece bildirilir. Bu gece, mübarek gecelerin en üstünüdür ve gecelerin seyyidi (efendisi) olarak anılır.

Kadir Gecesi, İnsanlığın İftihar Tablosu (sas) ve ümmetine mahsus kılınmış hususi bir gecedir. Hatta kıymeti sebebiyle Müslümanların ‘üçüncü bayramı’ da denilmiştir.

kadrimizi-yucelten-gece-kadir-gecesi

Bu Geceyi Nasıl Değerlendirelim?

Aynı zamanda Kadir Gecesi, bir dua gecesidir. Nitekim Hz. Aişe validemiz, Kadir Gecesi’ne ulaştığında ne yapması gerektiğini sorduğunda, Efendimiz (sas), ona “Allâhümme inneke afüvvün kerimun, tuhibbu’l-afve fa’fü annî – Allah’ım! Sen affedicisin, kerimsin, affı seversin, beni affet.” (Tirmizi, Da’avât 89) duasını öğretmiştir. Onun için bu gece, herkesin, Kur’an’la birlikte ayet ayet kâinatı okuyup sayısız nimetlere şükür için dua dua Allah’a yalvarması gereken bir gecedir.

Kadir Gecesi, ‘bin aydan daha hayırlı’ olmasıyla uzun bir ömür kadar değerli ve pek çok sürprizlerle dolu yüce bir gecedir.

Böylesi bereketli bir gece, Kur’an okuyarak, kaza ve nafile namazlar kılarak, bol bol Nebiler Serveri’ne (sas) salavatlar okuyarak çok iyi değerlendirilmeli ve insanlığın saadet atmosferine kavuşması ve günahlarımızın af olması için Ezel ve Ebed Sultanı’na dua dua yalvarılmalıdır.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.