“Hizmet yenilenebilir bir enerji kaynağıdır”

“Hizmet, seyyar arabada lahmacun satan adamla özel uçağı ile iş takip eden adamın aynı safta namaza durmasıdır. İyi gün dostlarının çil yavrusu gibi dağıldığı bir zamanda mazlumlara el uzatmak için içli köfte yapıp satma kahramanlığıdır.”

0 247

Size göre nedir Hizmet?

Hizmet benim için ilk gençlik dönemindeki savrulmaların bir yerinde tutunduğum dal. Bazen karamsar bir bezgin, bazen aklı bir karış havada salınırken sığındığım ve kendimi bulduğumu düşündüğüm güvenli liman. Sızıntı dergisiyle tanıştığımda Başyazının başlığı ‘Öze dönmek’ idi. Daha çok toplumsal dönüşü anlatıyordu ama ben onu kendime dönüşün işareti gibi algıladım.

  • Hizmet sokakta oynamasına izin vermediğin çocuğunu Çin’e Maçin’e göndermeye ikna eden itimattır.
  • Okul açmak için dilini bilmediğin Afrika ülkesine ya da zengin batılı ülkeye gitmeyi farksız görme cesaretidir.
  • Öz kardeşinin evinde kalmak için iki kere düşündüğün çağda, ilk defa gördüğün birinin evinde 45 gün maaile kalabilme sıcaklığıdır.
  • ‘Sadece bu insanı tanımak için bile değerdi’ diyebileceğin onlarca insanla birlikte olma talihidir.
  • Yabancı ülkede trafik kazası geçirdiğinde, seni arabadan çıkaran insanın sana dilinde hitap edebilme ve “Abi iyi misin?” diye sorabilme ihtimalidir.
  • Seyyar arabada lahmacun satan adamla özel uçağı ile iş takip eden adamın aynı safta namaza durmasıdır.
  • İyi gün dostlarının çil yavrusu gibi dağıldığı bir zamanda mazlumlara el uzatmak için içli köfte yapıp satma kahramanlığıdır.
  • Her türlü kışkırtmaya rağmen haklı ve başı dik ama sükûneti muhafaza edebilme dirayetidir.

Baştaki cümleyi tekrar edeyim: Hizmet yenilenebilir enerjidir!

‘Hizmet bitti’ diyenler var. Sizce bitti mi Hizmet?

Hizmet yaşadığı zaman ve zemine göre kendini yenileme enerjisini içinde barındıran bir harekettir. Kendini geliştirmiş, değişimden korkmamıştır. Bu korkusuzluğu sayesindedir ki yeni coğrafyalara açılmaktan, yeni insanlarla iletişim ve etkileşime girmekten endişe etmemiştir. Hizmet öğrenebilen bir organizmadır. Hayatın içinde ve doğal ortamda gelişebilmektedir.

Sibirya’da, Senagal’de Seul’de ve Sidney’de var olabilmesini buna borçludur. Bu özelliğini kaybetmediği sürece bitmeyecektir.

Ayrıca bitmek olgusuna farklı bir açıdan bakmak gerektiğini düşünüyorum. Bu sorunun cevabının kalpler adedince olduğuna inanıyorum. Hizmetle her seviyede ilintili olduğunu düşünen herkes kalbinde verecek bu kararı. Ecel gibi düşünüyorum, hayattaysam dünya var, ben öldükten sonra kıyamet kopmuş olacak.

Kalbimde ona ait yeri koruyorsam tek başıma bile olsam Hizmet bitmemiş demektir. O kalbi irtibat kopmuşsa eğer Hizmet, Kremlin’de ya da Beyaz Saray’da Türkçe olimpiyatı yapsa dahi bitmiştir. Kalplerde meydana gelen bir kırılma varsa, Hizmet ancak bunu onarmakla kendini yenileyebilir. Onarım sürecinden sonra su arkını bulur ve akar. Bunu öteleyen/dışlayan sosyolojik, diplomatik, politik öngörüleri saygı duymakla birlikte boşa çaba olarak görüyorum.

‘Hizmet bitti’ diyen iyi niyetli dostların varlığını ise bitmeyeceğine yönelik umutlarımın payandası yapıyorum. Kafa yoran, fikir sancısı çeken insanlar ya da onların tahrik ettiği zihinler çıkışı bulacak, eminim…

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.