Hicret hatıraları

0 731
Eş ve çocuğundan ayırılan ilk muhacir: Hz. Ebu Seleme b. Abdulesed

Sahabe-i Kiram’dan ilk hicret eden kişi, Ebu Seleme bin Abdulesed’dir. Ebu Seleme, hicret emrini duyar duymaz devesini hazırlayıp eşi ve çocuğuyla yola koyulmuştu. Ne var ki, şehirden çıktıktan sonra eşinin akrabaları gelerek, kız kardeşlerinin, Ebu Seleme ile gitmesine müsaade etmediler.

Ebu Seleme’nin akrabaları da buna tepki olarak, eğer eşinin Ebu Seleme ile gitmesine izin vermezlerse çocuğu annesinden alacaklarını söylediler ve annesinin kucağından çekip aldılar.
Ortada yürek dağlayıcı bir manzara vardı. İslam yolunda göç eden bir ailenin üç ferdi, bir anda birbirinden ayrılmışlardı.

Tarafları ikna edemeyen Ebû Seleme, çoluk çocuğunu Cenab-ı Hakk’a emanet ederek hicrete tek başına devam etti. Çünkü ardında, zulmün her çeşidini uygulayan despot bir yönetim vardı.

Hem kocasından, hem de çocuğundan ayrı kalan Ümmü Seleme, bir yıl boyunca her gün gözyaşı döktü. Nihayet akrabaları yumuşadılar ve kocasının yanına gitmesine müsaade ettiler.

Çocuğu ellerinde bulunduranlar da onu getirip annesine teslim ettiler. Ümmü Seleme, oğlunu da yanına alarak Medine’nin yolunu tuttu ve Kuba’da kocası Ebû Seleme’ye kavuştu.

Hicreti karşılığında malını feda etti

Sahabe-i Kiramın her birisi hicretiyle tarihe örnek teşkil edecek destansı tablolar bırakıyordu. İşte Suheyb b. Sinan da onlardan birisiydi.

Suheyb (radıyallâhu anh) bizzat anlatıyor: “Nebî (sas), Hz. Ebu Bekir ile birlikte Medine’ye hicret için şehirden ayrılmıştı. Ben de Allah Rasûlü ile birlikte hicret etmek istiyordum. Fakat Kureyşli bir grup genç hicret etmemi engellemek için beni gözetim altına aldılar. Gece uyudukları bir an hemen yanlarından ayrıldım ve yola koyuldum. Biraz ilerlemiştim ki beni yakaladılar.

Ellerinden, bir kapı eşiğinin altına sakladığım bütün altınlarımı ve kıymetli eşyalarımı vererek kurtuldum.

Sonra hızlıca Mekke’den çıktım, Allah Rasûlü’ne, Kuba’dan ayrılmadan kavuştum. Beni görünce:
­ – Ey Ebâ Yahya, alışverişin kazançlı oldu, buyurdular.
Hâlbuki bu olayı henüz kimse bilmiyordu. Anladım ki bunu Efendimize Cebrail haber vermişti.

Hicret yolunda vefat etti hakkında ayet indi

Hicret ayetleri gelmeye başlayınca pek çok sahabi bu emri yerine getirmek niyetiyle Medine yollarını çoktan tutmuştu. Bir kısım özürlere sahip Müslümanlar ise Mekke’de ikametlerini devam ettiriyorlardı. Nihayetinde yurdundan ayrılıp, yeni bir memlekete yerleşip, hayata sıfırdan başlamak da kolay değildi. En sonunnda, “İman edip de hicret etmeyerek kendi öz nefislerine zulmeder vaziyette olanlar…” ayeti nazil olunca herkesi bir hicret telaşı sarmıştı.

Bu isimlerden biri de Leys oğullarından Damra b. Ays idi. Hâlbuki kendisinin gözleri görmüyordu.

Damra b. Ays, “Ben istisna edilenlerden değilim.” diyerek, hasta haliyle hicret etmeye karar verdi. Kendisini bir deveye bindirdiler ve deve ağır ağır yol almaya başladı.

Zaten hastalığı ilerlemiş olan Damra b. Ays, Ten’îm mevkiine vardığında ölüm kendisini yakaladı ve Ten’îm mescidinin yanına gömüldü.

Kendisiyle ilgili de, “Kim Allah yolunda hicret ederse dünyada gidecek çok yer, genişlik ve bolluk bulur. Kim evinden Allah’a ve Resulüne hicret niyetiyle çıkar da yolda ecel gelip kendisini yakalarsa o da mükâfatı hak etmiştir ve onu ödüllendirme Allah’a aittir. Allah gafurdur, rahimdir (affı, merhamet ve ihsanı boldur).” âyeti indi.

Hamile olan Hz. Zeynep, hicret yolunda çocuğunu düşürdü

Efendimizin (sas) gözbebeği kızı Zeynep (radiyullahu anha) hicret etmeye niyet etmişti. Hazırlıklarını tamamlayınca kayınbiraderi Kinâne b. Rebî kendisine bir deve verdi. O da devesine binerek gündüz gözüyle develeriyle Mekke’den çıktılar.

Kureyşliler durumu görüştükten sonra onları yakalamak üzere peşine düştüler ve Zî­Tuvâ mevkiinde yakaladılar. Kureyşlilerden birinin mızrağının ucu ile korkutmasıyla, hamile olan Zeynep (ranha) o anda çocuğunu düşürmüştü. Zulüm artık anne karnındaki bebeklere kadar uzanmıştı.

Kureyşliler, Kinane’ye şu teklifi yaptı, “Muhammed’in (sas) kızının ‘güpegündüz halkın gözleri önünde Mekke’den çıkarılması bizim zayıflığımıza ve aczimize yorulur. Zeynep’i geri getir. Halk kadını bizim geri çevirttiğimizi konuşmaya başlayınca onu gizlice al, babasına kavuştur.” Ve Kinane de böyle yaptı.”

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.