Hey çocuklar, bakın gökkuşağı çıkmış!

0 430
YAZI AHMET ATOM

Arkadaşlar, haydi koşalım, şu gök kuşağının altından geçelim. “Haydi!” dedi diğerleri ve koşmaya başladılar. Koştukça ıslandılar ve yoruldular. Ne yazık ki gökkuşağının altından geçemediler. Kimilerine göre gök kuşağının altından geçen kız erkek, erkek kız olur. Kimilerine göre gökkuşağının her iki ucunda birer küp altın bulunur.

Buna benzer daha başka inanışlar olabilir. Ama işin hakikati öyle değil. Ne altın bulabilirsiniz ne de cinsiyetiniz değişir. Zaten gökkuşağını uçakla kovalasanız bile ulaşamazsınız. İşin aslı şu:

Güneş ışınları yağmur damlalarından geçerken kırılır ve renklerine ayrışır.

İşte, gökkuşağı olarak gördüğümüz görkemli olay; renklerine ayrılmış Güneş ışınlarından başka bir şey değildir. Bir gökkuşağı görebilmek için önce yağmur yağmalı, sonra Güneş tam tepede olmamalı. Gökkuşağını gördüğünüzde, Güneş arkanızda olur. Güneş ışınları arkanızdan gelip önünüzden geçer, ilerde yağan yağmur damlalarına ulaşır, orada damlaların içinden kırılıp, size geri gelir. Hem de renklerine ayrılarak gelir.

Tam daire şeklinde bir gökkuşağı hiç hayal ettiniz mi?
Bunun için ya çok yüksek bir tepenin üstünde olmalısınız.
Ya da Güneş tepedeyken bir uçağa binip bulutların üstüne çıkmalısınız.

Gökkuşağına baktığınızda, gözleriniz ile gökkuşağı çemberinin merkezi aynı hizada olur. Siz yerde olduğunuzdan gökkuşağının merkezi de yerde olur. Dolayısıyla gökkuşağının sadece üst kısmı gözükür. Ancak yüksek bir dağ tepesinden ya da uçaktan bakıldığı zaman gök kuşağı tam daire şeklinde gözükebilir.

Peki, dümdüz gökte, bir baştan bir başa uzanan bir gökkuşağı hayal ettiniz mi? Bunu hayal etmek çok güzel fakat böyle bir olay gerçekleşemez.

Gökkuşağı, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerden oluşur. Güneşin ışığı bu renklerin karışımıdır.
İşte güneş ışığı damlaların içine girince böyle yedi renge ayrışır. Bunu kendiniz de gözlemleyebilirsiniz.

SİZE BİRKAÇ GÖZLEM ÖNERİYORUM

1- Güneşi arkanıza alıp hortumla yukarıya su püskürtüğünüz zaman, gökkuşağı elde edersiniz.

2- Şelaleleri ziyaret ettiğinizde, güneş arkanızda olacak şekilde şelaleden etrafa dağılan damlalara bakarsanız, gökkuşağı görebilirsiniz.

3- Bir yaprağın üzerindeki su damlasına uygun bir konumda baktığınızda, damladan renkli ışıkların çıktığını görebilirsiniz.

4- Pencerenizden sızan ışığın karşısına bir bardak su koyup bakarsanız, bardaktan renkli ışınların çıktığını görebilirsiniz.

Bazen arka arkaya iki gökkuşağı oluşur. Bu ikinci gökkuşağı birincisi kadar parlak olmaz. Birincisinde renkler, kırmızıdan mora sıralanırken ikincisinde mordan kırmızıya doğru sıralanır. Gökkuşağının güzel gözükmesi, yağmur damlalarının büyüklüğü ile ilgilidir. Büyük damlalar, renkleri güzel bir şekilde ayrılmış parlak gökkuşakları oluştururlar. Küçük damlalar renkleri birbirine karışmış beyaza yakın gökkuşakları oluştururlar.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.