Her gününüz bayram olsun

Seviyorsanız, anlaşıyorsanız, mutlu olacağınıza inanıyorsanız, çocuklarınız için şimdiden güzel planlarınız varsa, dünyada iken cennet hayatı arzuluyor ve beraberliğinizin ebede dek süreceğine inanıyor ve kararlılığınızı sürdürüyorsanız, evlenebilirsiniz.
DERT BABASI

0 78

Soru: “Teyze kızımla evlenmek istiyorum. Kime sorsam, olmaz diyor. Çaresiz kaldım, size danışayım istedim…” (Bayramoğlu)

 

Benim, Bayram diye bir arkadaşım vardı. Babasının adı Ramazan’dı… Daha güzeli, annesinin adı da Arife’ydi.

O sıralar Arife Teyze (30 yıl önce) hamileydi. Doğacak çocuğa, erkek olursa Oruç; kız olursa Sahur ismini koyacaklardı. Bayram’la ortaokulda konuşurken: “Ben evlenince soyadımı Bayramoğlu olarak değiştireceğim ve tüm çocuklarımı (bayramla ilgili) soyadla, isimlerle çağıracağım.” (kurban, şevval, zafer, cumhuriyet, nevruz) derdi.

Bir an, “Bayramoğlu” soyadını görünce, “Acaba bizim Bayram’ın oğlu mu?” dedim içimden.

Sevgili Bayramoğlu; ister Arap ister Acem kökenli olsun, ister teyze kızı ister hala kızı olsun, ister Cimbomlu ister fanatik Fenerli olsun, ister Alevî ister Sünnî olsun, ister beş yaş büyük ister on beş yaş küçük olsun, ister Müslüman ister Hıristiyan olsun, ister aslan burcu isterse balık burcu olsun, evlenebilirsiniz…

Seviyorsanız, anlaşıyorsanız, mutlu olacağınıza inanıyorsanız, vefâ ve sadâkat duygularının anlamını çok iyi biliyorsanız, onun hiçbir zaman soğuktan üşümeyeceğini garanti edebiliyorsan, o senin son nefesinde yanında bulunacağına söz veriyorsa, çocuklarınız için şimdiden güzel planlarınız varsa, dünyada iken cennet hayatı arzuluyor ve beraberliğinizin ebede dek süreceğine inanıyor ve kararlılığınızı sürdürüyorsanız, evlenebilirsiniz.

Hukuksal olarak evliliğinize mani bir durum olmadığı anlaşılınca evlenebilirsiniz. Tıbben, kan tahlilleriniz uygun çıkıyorsa evlenebilirsiniz… Siyasal olarak AB uyum yasalarına uyuyorsanız evlenebilirsiniz!

 

Evlilik fedakarlık ister

Yeter ki, bu izdivaç, ailevi değerlerimizi dünya ve ukba saadetimizi bozmayacak şekilde olsun. Bunun için; fizik bütünlüğü kadar metafizik (ruh) bütünlüğe de ihtiyaç var, elbet…

Ancak evlilik, psikiyatride stres kaynağı olarak biliniyor. O, mayınlı bir tarla gibidir. Çok fedakârlık, saygı, sevgi, şefkat anlayış ve nezaket gerektirir. Taşlar oturuncaya kadar bazı olumsuzluklar yaşanabilir.

Yeter ki; (eğer evlenirseniz) “Bize demişlerdi, mutlu olamazsınız diye… Âh aldık galiba vs.” diye objektif olmayan bir kanaat ve mazeretin arkasına sığınmayın. Doğrulardan ve doğruluktan ayrılmadan, birbirinize daha sıkı sarılın; akıl, kalp, ruh ve inanç birliği içinde gerçekçi çözümler arayın.

Sevgili Bayramoğlu, umarım mutlu olursunuz. Geçmiş ve gelecek bayramlarınız “bayram olsun.” Birbirinizi “deliler” gibi sevin ki, “her gününüz” bayram olsun. Selamlar…

 

*** *** ***

 

Gülmek acaba hastalık mı?

Soru: “23 yaşında, evli ve bir çocuk annesiyim. Yakınlarımla ciddi konuları konuşurken dahi gülüyorum. Kendimi tutamıyorum. Karşımdakiler zaman zaman kırılabiliyor. Aklıma komik bir şey gelmediği, alay etmediğim ve mutlu olmadığım halde bu oluyor. Bu bir hastalık mı? Çaresi var mı?” (Manolya)

 

Sevgili Manolya!

Bunu ciddi bir hastalık olarak yorumlamak elbette mümkün değil. Tabii ki bir “Agresyon var.” Bunun sebebi de içinizdeki öfke olmalı.

Genelde bu, içinizde mevcut bir öfke, kızgınlık ve sinir halinin dışa vurumudur. Elbette sebeplerini araştırıp etyolojik (hastalıkların sebeplerine yönelik) bir çare için uzman yardımı almanızda fayda var.

Yüzünüz hep gülsün.

80%
Awesome
  • Design
Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.