Her akşam mükellef bir sofra mı bekliyorsunuz?

Her akşam çorbasından salatasına, tatlısından zeytinyağlısına her çeşidi mutlaka sofrada gör- mek isteyen ve bu nedenle zaman zaman eşine tavır alan erkeklerin bu davranışları konusunda kendilerini özeleştiriye tutmaları ve aile huzurunu yemek gibi bir mevzudan dolayı bozmalarının anlamsız olduğunu düşünmeleri gerekir.

0 67

Abdullah Serin

Bir aile için yemek sofrasında buluşmak çok önemlidir. Ve genellikle aile fertlerinin ağırlıklı olarak bir araya gelebildiği öğün akşam yemekleridir.

Bu sebeple akşam yemekleri bir aile için gerçekten önem arz eder. Ancak akşam yemeklerine “önemlidir” dedirten sofrada bulunan yemek çeşitliliği değil, bütün aile fertlerinin bir arada bulunuyor olmasıdır.

Burada önemli olan birlikteliğin yaşanması ve dolayısıyla duygusal anlamda tatminin sağlanmasıdır. Yani ruh ziyafetinin yeter seviyede olması önemlidir. Ancak maalesef şeklen yani fazla yemek çeşidi ar- zusu sebebiyle bu akşam yemeklerine önem veren erkeklerin sayısı da oldukça fazladır.

Her bireyin beğendiği yemekleri sofrada görme arzusu olabilir, bu gayet normaldir. Ancak istediği çeşitliliği göremeyince bunu problem yapma sadece kendini aşamamışlığın bir ifadesidir. Yani bunu bir takıntı meselesi haline dönüştürmemek gerekir.

Her akşam çorbasından salatasına, tatlısından zeytinyağlısına her çeşidi mutlaka sofrada görmek isteyen ve bu nedenle zaman zaman eşine tavır alan erkeklerin bu davranışları konusunda kendilerini öze- leştiriye tutmaları ve aile huzurunu yemek gibi bir mevzudan dolayı bozmalarının anlamsız olduğunu düşünmeleri gerekir. Özellikle kadının çalışması halinde erkeklerin biraz daha anlayışlı olmaları gerekir.

 

İstemeye istemeye yemek yapmaya başlarlar

Aslında her kadın ev hanımı olma rolü hasebiyle eşine ve çocuklarına yemek yapmak ve onları mutlu etmek ister. Ancak bu konuda kadın sıkıştırılırsa kendini zorlar ve yemek yapmaktan bu sebeple haz almaz, hatta bir süre sonra eşleri tarafından yemek meselesi nedeni ile rencide edilen bu hanımlar için yemek yapmak ciddi bir sıkıntı halini alır.

İstemeye istemeye yemek yapmaya başlarlar. Ve bir süre sonra akşam yemeklerinin aile üyelerini bir

 

araya getirme ve onlar arasındaki bağı kuvvetlendirme misyonu yerini tartışmalara ve kırgınlıklara bıra- kır. Öyleyse olması gereken erkeklerin yemek konusundaki beklentilerini eşlerine aktarmaları, fakat bu konuyu saplantı haline getirmemeleridir.

Ayrıca vurgulamak gerekir ki yemek yapmak sadece bayanlara has bir davranış değildir. Erkeklerin de zaman zaman mutfağa girmeleri faydalı olacaktır. Böylece hem eşlerine yardımcı olmuş ve ilişkilerini kuvvetlendirmiş olurlar ve hem de yemek istediklerini yapıp yiyebilirler.

Unutmayın, akşam yemeklerindeki ilk amacınız aile içi paylaşım ve birliktelik olmalıdır. Ve bu paylaşımi ve huzuru zedeleyecek bir tavır içinde olmamalısınız.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.