Hasetçi adamın hikâyesi

0 787
YAZI | KAMER BANU

Arkadaşlar bugün size, hasetçi (kıskanç) adamın hikâyesini anlatacağım. Dedemin eski bir tanıdığıymış hasetçi adam. Zaten hikâyeyi de dedem anlattı.

Bu adam, bir hayvan çiftliğinde çalışan fakir bir insanmış. Kendisinde olmayan bir şeyi başkasında görünce hemen kıskanırmış. Hatta kendisine sürekli iyilik yapan çiftlik sahibini bile…

Hasetçi adam kıskançmış kıskanç olmasına ama çalıştığı çiftlik sahibi de bir o kadar cömert, insanlara ve hayvanlara iyi davranan çok güzel bir insanmış.

Çiftlik sahibi, yanında çalıştırdığı bu kıskanç adamın maaşını her zaman öder. Ona ve çocuklarına hediyeler alırmış. Sadece bunlar da değil; onunla sürekli konuşur, dertlerini dinler ve sıkıntılarına çözüm yolları bulurmuş. Hem maddi hem manevi olarak sürekli yardımcı olurmuş. Keyfi yerinde olması gereken bu adam, yaptığı bütün iyiliklere rağmen, çiftlik sahibini kıskanırmış. Onun gibi kendisinin de çok parası ve malı olmasını istermiş.

Dedem bu amcaya,

Bak kardeşim, dermiş,

Allah herkesi farklı yaratmıştır. Kimini zengin kimini fakir. Fakat durumumuz nasıl olursa olsun başkasını kıskanmak insanı alçaltan bir duygudur. Ve ateşe atılan odun gibidir kıskançlık. Nasıl ateş odunu yakar bitirirse, kıskançlık da iyi insan olma özelliklerini yok eder.

Hasetçi adam ise, zengin olursam ben de iyi insan olabilirim. Hem ‘benim yoksa onun da olmasın’… diyerek, ne ikna olurmuş ne de pişman…

Hâlbuki iyi insan olmanın zenginlikle hiç ilgisi yokmuş.

Bir gün çiftlik sahibi vefat etmiş. Kıskanç adamın, her başı sıkıştığında kendisine yardım edeceği, dertlerini anlatacağı, sevincini paylaşacağı iyi yürekli insan yokmuş artık hayatında. Ve zor günler geçirmeye başlamış. En çok da, aslında çok değerli olan dostunun, kıymetini bilememiş olmasına üzülüyormuş.

Yaptığı kıskançlığın ne kadar yanlış bir hareket olduğunu bizzat yaşayarak öğrenmiş hasetçi adam. Ve bu olaydan sonra kıskançlık yapmamaya söz vermiş. Ara sıra unutup haset etmeye kalksa da hemen vazgeçip sözünü tutmaya çalışmış.

Arkadaşlar, bu hikâyeyi dinledikten sonra ben kıskançlık yapmamaya söz verdim. Aman sizler de hiçbir arkadaşınızı kıskanmayın. Allah size de başkasında olmayan çok güzel özellikler vermiştir mutlaka. Bu güzel özellikler için Allah’a teşekkür edin. İnsanları hep sevin. Çünkü sevmek mutluluktur…

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.