Fazla yağı yakıp zayıflatan 15 gıda

0 1.733
YAZI: MURAT ÖZGÜL

Vücudun aldığı gıdalardan bazıları diğerlerine göre daha fazla yağ yakar ya da yakması için kolaylık sağlar. Zayıflamak için bu yağ yakıcı gıdaları tercih etmek önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

İdeal kiloya ulaşmak ve sağlıklı bir yaşam için egzersizle desteklenebilecek en iyi yöntemlerden biri de bu gıdaları tüketmek. Bu gıdaları sofranızdan eksik etmeyin…

1- Limon

Toksinlerden arınmak ve metabolizmayı hızlandırmak için idealdir. Limonda bulunan asitler, midenin yağ ve proteinleri parçalamasına yardımcı olur. Yüksek oranda C Vitamini içermesi nedeniyle vücuda dinamizm veren limon aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın hızlanması sayesinde, gün içerisinde kalori yakarsınız.

2- Yaban mersini

Yüksek antioksidan, düşük karbonhidrat içeren meyvelerdir. Dolayısıyla düşük kalori içerirler ve kilo kaybına yardımcıdırlar. Düşük enerji içeriğine rağmen iyi bir posa ve C vitamini kaynağıdır.

3- Zencefil

Yağ yakımı için mükemmel bir baharattır, Aynı zamanda antiviral ve antienflamatuar gösterir. Vücutta yağ dokusunun artması inflamasyonu da (iltihap) artırır, zencefil yağ dokusu artışına bağlı gelişen inflamasyon ile savaşır. Özellikle yeşil çay, tarçın, sarımsak ile kombine kullanımı yağ yakımı aktivitesini de artırır.

4- Ispanak

Sindirimi kolaylaştırır. Düzenli bir sindirim sistemi ise kilo vermeyi destekleyici en büyük etkenlerden biridir.

5- Brüksel lahanası

Sulforafen içeren bu sebzeler yağ yakıcı enzimleri ortaya çıkarır. İçeriğindeki fitokimyasalların yağ yakma yetenekleri sayesinde, bu sebzeler karın yağlarını yakıcı sebzeler olarak kabul edilir. Beyaz ve kırmızı lahana da aynı etkidedir.

6- Patlıcan

Patlıcan yüksek su içeriği, lifli dokusu ve düşük kalorisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olur ve beslenme düzeniniz için iyi bir seçenektir. İçerdiği yağ emilimini önleyen saponin sayesinde bir yandan da vücut yağını azaltır.

7- Pancar

Lifler ve antioksidanlar açısından çok zengindir. Kan basıncını düşürür ve iyi bir doygunluk sağlar.

8- Kahve

İçerdiği kafein metabolizmayı hızlandırır ve iştahı baskılar. Kafeinin deney hayvanlarında yürütülen çalışmalarda yağ yakıcı olduğu da görülmüştür. Ancak kremalı, bol şekerli kahvelerden mümkün olduğunca uzak durun.

9-Uskumru

Omega 3 bakımında zengindir. Uzun süre tok kalmamızı sağlar, iştahı azaltır, yağların yakılmasını kolaylaştırır.

10-Yumurta

Yumurtanın, sarısından dolayı kötü bir seçim olduğunu düşünebilirsiniz ama yumurta en önemli protein kaynaklarından biri. Yüksek kalorili kahvaltıların yumurta ile değiştirilmesi iyi bir fikirdir. Tüm yağlardan uzak durmak isterseniz, sadece beyaz kısmını yiyebilirsiniz. Ayrıca, günde ikiden fazla yumurta yememelisiniz.

11- Badem

Bademde çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi mineraller ve vitaminler bulunur. Kaliteli protein içermesi ve sağlıklı yağlar yönüyle zengin olması kişiyi uzun süre tok tutuyor. Bademin sert ve çiğnemesi zor olması kişinin çiğneme duygusunu tatmin ediyor. Lif oranı yüksek olduğu için de bağırsak hareketlerini artırıyor.

12- Yağsız yoğurt

Günde üç öğün yağsız yoğurt yemek, vücudun hızlı bir şekilde yağ yakmasına yardımcı oluyor. Amerika’daki Tennessee Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, yoğurt yemeyen insanların da yüzde 66 oranında daha çok kilolu olduğunu gösteriyor.

13- Tarçın

Kan şekeri regülasyonu sağlandığında, yağ yakımı ve kilo verme de kolaylaşır. Bu nedenle diyetinizde tarçın da bulunsun. Tarçının kan glikoz düzeyini azalttığı ve bu etkinin tarçında bulunan metil hidroksi kalkon polimeri (MHKP) ile bağlantılı olarak gerçekleştiği bildirilmektedir.

14- Çorba

Günde en az bir kase çorba içmek önemli. 2001 yılının son çeyreğinde yapılan bir araştırma gösterdi ki, haftada beş kez çorba içen insanların vücudunda yağ oranı gayet düşük.

15- Zeytinyağı ve zeytin

İkisinin de içinde yağ asitleri bulunur. Zeytinyağı diğer yağların aksine kandaki kolesterol oranını yükseltmemekte, tam tersine kontrol altında tutmaktadır. Bu yağlar aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırdığından sofranızda zeytin ve zeytinyağına bolca yer verin.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.