Evlat anneden ayrılır mı?

O günlerde tekrar görüştüğümüz Zekiye Ataç’a bir video çekmesini ve Ahmet’in ne istediğini videoda anlatmasını söyledim. Ahmet içine attıklarını biraz da olsa o videoda ifade edebilmişti: “19 aydır babamı görmüyorum. Bir yıldır hastayım. Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum.”
Sevda Dereli

0 106

9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç, 80 milyonun gözü önünde bile bile, göz göre göre ölüme gönderiliyor. Anne ve babasının devam eden davalarından dolayı Ahmet’e yapılanlara milyonlarca insan sessiz. HDP milletvekili ve insanlar hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, Natali Avazyan, sanatçılardan Suavi, oyuncu Serra Yılmaz, Atilla Taş, biraz da Haluk Levent…

Ancak bu kadar ses çıkıyor koskoca Türkiye’den. Çocuklarını kazalarda kaybeden ya da aynı hastalığa sahip diğer anneler bile Ahmet’in acısına kayıtsız kalabiliyor. Sözkonusu çocuk olunca hangi görüşten olursa olsun ortak bir ses çıkarabilenler dahi görmezden geliyor Ahmet’i.

Daha dün akşam “Anne ben ne yaptım da bu kadar şey çekiyorum” diye sordu Ahmet annesine. Ahmet ne yaptı da bu yoksunluğa, bu çaresizliğe mahkum ediliyor. Tek istediği annesiyle birlikte Almanya’ya gitmek ve tedavi olmak. Bir kere denediler olmadı. Hasta çocuk daha da kötü geri döndü. Anneye pasaport izni çıkmadı. Ahmet babaannesiyle tek başına gitti ve 15 gün kaldığı Köln’de gün geçtikçe eridi. Çünkü bir evlat annesinden ayrılamaz.

Elbette ilelebet herkes bir arada olamıyor. Ama imkan varken, sebepsiz yere bir çocuğu annesinden özellikle de kanser gibi hastalık sürecinde, böyle hassas bir dönemde ayrı bırakmak… Hüsran oluyor sonucu. Nihayetinde Ahmet geçen hafta Türkiye’ye döndüğünde kanser kemiklerine metastaz yaptığı için kırıldı ve bir bacağı alçıya alındı. “Bir daha ben sensiz sensiz gitmem anne” deyip duruyor.

Zekiye-Reha Ataç 20 Şubat 2018’de Adana’daki evlerinde birlikte gözaltına alındılar. Anne 2,5 ay cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Baba hala cezaevinde.

Bir kızı daha olan Zekiye Ataç, o günden sonra iki evladına hem analık hem babalık yaptı. Ataç, 24 Temmuz 2018’de kolu ağrıdığı için Ahmet’i doktora götürdü. Kürek kemiğinin altında bir kitle olduğu öğrendiler. Kısa bir süre sonra kanser teşhisi konuldu Ahmet’e. Babasına bir yıl söylemediler bu durumu. Ahmet o kadar hisli bir çocuk ki görüşlere gittiklerinde omzu çok ağrımasına rağmen babasına belli etmemek için dik durmaya çalıştı hep.

Önce Çukurova Üniversitesi Hastanesi’nde tedavisine başlandı. 6 ay kemoterapi gördü. Tümör küçülmeyince radyoterapiye geçildi. Ama çözüm olmadı. Ameliyata karar verdi doktorlar. Bu kez de o bölgede zona hastalığı çıktı. Stres, sıkıntı, acı o küçücük bedenini etkiliyordu. Ameliyatı ertelediler.

Temmuz 2019’da kürek kemiği alınarak o bölgedeki tümör temizlendi. Ama kolundaki ve omzundaki ağrılar devam etti. Hatta tümörün akciğere sıçradığı ve 4 cm olduğunu söylediler. Tümörün bu kadar kısa süre içinde büyümesine ve sıçramasına doktorlar bile şaşırmıştı. Ahmet belli ki yaşadıklarını kaldıramıyordu.

 

Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum!

O günlerde tekrar görüştüğümüz Zekiye Ataç’a bir video çekmesini ve Ahmet’in ne istediğini videoda anlatmasını söyledim. Ahmet içine attıklarını biraz da olsa o videoda ifade edebilmişti: “19 aydır babamı görmüyorum. Bir yıldır hastayım. Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum.”

Artık yavaş yavaş sosyal medya kullanıcıları Ahmet’in durumuna tepki göstermeye başladı. Her fırsatta Ahmet’i gündeme getirmeye çalışan Ömer Faruk Gergerlioğlu, onu ve ailesini kendi televizyonuna çıkardı. Bu arada Zekiye Ataç, soruşturma geçirmiş bir anne olarak herkesin korktuğu, çekindiği bir dönemde mücadelesinden hiç vazgeçmedi.

Tüm dünyaya sesin duyurmaya çalıştı. Ve bu zaman diliminde birkez daha gözaltna alındı. Bu kez suçlanma sebebi oğlunun sesini sosyal medyada duyurmaktı. Hasta oğluyla tek başına mücadele eden bir kadına bir nebze de olsa ses yükselmişti ve Zekiye Ataç adli kontrol şartıyla bir gün sonra serbest bırakıldı.

Bundan sonra Ahmet ve annesinin Almanya gitme-gidemem dönemi başladı. Hala daha bu dönem devam ediyor. Her gün yüreğimiz ağzımızda acaba bugün kemik kanseri bir çocuğun tedavisini engellemek için ne yaptılar diye bekliyoruz…

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.