Etkinliklerle zaman bilinci oluşturun

0 523

Bir zaman nehrinde akmaktayız. Kalp atışlarımızdan, sosyal hayatımıza, çalışma saatlerimizden tatil planlarımıza kadar her şey zaman kavramı ile kuşatılmış. Peki, çocuklarımız zaman kavramının ne kadar bilincinde? Neyi ne zaman yapacağını biliyor mu?

0-6 yaş arasındaki çocuklar, soyut kavramlarla düşünme becerileri gelişmediği için yetişkinler gibi algılayamazlar. Bir de sayıları tanımıyorsa saatin kaç olduğu onlar için bir anlam ifade etmez.

Çocuklarımızla birlikte yapabileceğimiz ‘zaman döngüsü kartları’ bizi hedefe ulaştıracaktır. Dün-bugün-yarın, öğlen-akşam, önce-sonra gibi kavramları kullanarak farkındalık oluşturabilir, zamanın geri gelmez bir hazine olduğunu eğlenerek öğretebiliriz. Bu öğreti, çocukların yetişkinlik döneminde zamanı doğru kullanmasında etkili olacaktır.

Unutmamak gerekir ki, her davranışın kolayca kazandırılmasının altın kuralı zamanı iyi kullanmak, planlamak ve söz verdiğiniz saate sadık kalarak iyi bir rol model olmak.


BİR SAAT YAPALIM

Sayı sembollerinin pekişmesi için bir saat tasarlayabiliriz. Çocukların akrep, yelkovan ve rakamlar ile saniyeleri, dakikaları ve saatleri öğrenmesi kolay olacaktır.

Gerekli malzemeler: Küçük çubuklar, fon karton, keçe, yapıştırıcı, makas, raptiye ya da yapıştırıcı.

Yapımı: Çubuklarla saatleri belirleyin.

Pipetten yaptığınız akrep ve yelkovanı sabitleyin.

Ve saat rakamlarını çubukların uçlarına yapıştırın.


GÜN DÖNGÜSÜ ÇALIŞMASI

Çocuklarımızla beraber, bir haftanın döngüsünü oluşturalım.

Gerekli malzemeler: Renkli fon karton, makas, raptiye, keçe kalem.

Yapımı: Haftanın günlerini kartona yazın.

Renkli kâğıtlara hazırladığınız günleri sırasıyla kartona yapıştırın.


YIL DÖNGÜSÜ ÇALIŞMASI

On iki ayı kutucuklara yazıp, yıllık bir takvim oluşturabiliriz. Ayın kaç günden oluştuğu ve hangi mevsime ait olduğu gibi detay bilgileri anlatmak için iyi bir fırsat.

Gerekli malzemeler: Renkli karton, keçeli kalem, pipet, minik kalp keçe, sabitleyici

Yapımı: Kartona yılın aylarını yazın

Pipetin ucuna kalp (veya sevdiğiniz bir süs eşyası) yapıştırın

Ayrıca, odasına rahatça inceleyebileceği yıllık bir takvim asarak çocuğunuzun doğum gününü, mevsimleri, ayları, farklı renklerle boyayabilirsiniz. 7 günden oluşan 1 haftayı, 4 haftadan oluşan 1 ayı, 12 aydan oluşan 1 yılı anlatabilirsiniz.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.