Esma-ül Hüsna Allah’ın Güzel İsimleri: El-Gaffâr

0 286

El- Gaffâr

Çok kere mağfiret eden. Yani kullarının günahlarını, onların tevbeleri sebebiyle değil de, Kendi lütf-u keremiyle çok kere örtüp bağışlayan yegâne Zât.

Allah çok cömerttir. Biz kendisine karşı hata edince bizim tevbe etmemizi bekler. Biz tevbe edince de çok sevinir. Allah Gaffar’dır. Tevbe etmek, hataya düştükten sonra hemen Allah’ım sen Gaffar’sın affet demek günahlarımızın affedilmesine vesile olur. Allah çok merhametlidir ve her hatamızdan hemen dönmemizi, dünyamızı ve ahiretimizi güzelleştirmemizi ister. Allah’ım bizi affeyle.

Dua zamanı

Arkadaşımıza Nasıl Dua Edelim?

Allah’ım!
Senin izninle tanıdığım arkadaşımı çok sev ve onun hatalarını affeyle ve onunla beni cennette de beraber eyle. Bizi güzel insanlarla arkadaş eyle. Kalplerimize güzel insanların sevgisini koy.

Rabbim! Arkadaşımı Peygamberimizin (sas) arkadaşları olan sahabilere cennette arkadaş eyle. Âmin.

Peygamberimiz (sas) çocukları çok severdi

Hazreti Enes’e uğrayalım. Bizlere anlatacakları var:

Çoluk çocuğuna Peygamberimiz’den (sas) daha şefkatli bir kimseyi görmedim. Oğlu İbrahim’in, Medine’nin Avali semtinde oturan bir sütannesi vardı. Beraberinde ben de bulunduğum halde Resulullah (asm) sık sık oğlunu görmeye giderdi. Varınca, demircinin duman dolu evine girer, oğlunu kucaklar, koklar, öper ve bir süre sonra da dönerdi.”
(Buharî, Edeb, 18; Müslim, Fedâil, 63)

Peygamberimiz (sas), biricik kızı olan cennette kadınların seyyidesi olacak Hazreti Fatıma’yı (Allah ondan razı olsun) çok severdi. Bir sefere çıkacağı zaman en son kızına uğrar, dönüşünde ise ilk onun yanına gider ve hasret giderirdi.

Hz. Fatıma (r.anha) babasını ziyarete gelince ise Peygamberimiz (sas) biricik kızını karşılamak için ayağa kalkar, alnından öper ve yanına oturturdu.

Efendimize (sas) en çok benzeyen kızı Hazreti Fatıma’dır. Yürüyüşü ve konuşmasıyla Efendimiz’e çok benziyordu.
Allah bizi onlara komşu eylesin.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.