Eskiden psikolog mu vardı!

Modern yaşamın bir parçası haline gelen uzman desteği, ne zaman ve hangi durumlarda alınacağı bilinmez ise kendi kendimize o kap›dan bu kap›ya, bu kapıdan flu kapıya döner dururuz da, yaşadığımız problemin çözümü adına bir arpa boyu yol alamay›z. Hatta “Eskiden psikolog mu vard›? Bofl ver bu işleri!” deyiveririz birden.

0 56

Hayat artık öylesine hızlı akıyor ki, kişiler kendi problemlerinin ne olduğunu ve nasıl çözüleceğini kavrayamadan, bir danışmana müracaat etmeyi daha pratik bir çözüm olarak görüyorlar.

Evde moraller mi bozuk? Ne gam canım, bir ‘yaşam koçu’na havale ettiniz mi moralleri, bir çırpıda her şey yoluna girebilir zannediliyor. İşler yine mi yoluna girmedi, belki yanlış uzmana gidilmiştir, durum bir de ‘psikolog’ ile görüşülse hiç de fena olmaz.

Moraliniz hâlâ mı bozuk? Hiç dert etmeye gerek yok. Kim bilir belki ailecek bir terapiye ihtiyaç vardır. Sorunları bir de ‘aile terapisti’ne aktarmak faydalı olabilir.

İşler hâlâ mı yolunda gitmiyor? O zaman bir de psikiyatr ile görüşmeye ne dersiniz? Kim bilir birkaç farklı sakinleştirici ile ‘Polyannacılık’ oynamak her şeyi çözebilir.

Bunca uzman gezip hâlâ moralimizin neden bozuk olduğunu bulamadıysak, bir de pedagog ile görüşmeye ne dersiniz? Belki canımızı sıkan çocuklardır.

Evet, maalesef modern yaşamın bir parçası haline gelen uzman desteği, ne zaman ve hangi durumlarda alınacağı bilinmez ise kendi kendimize o kapıdan bu kapıya, bu kapıdan şu kapıya döner dururuz da, yaşadığımız problemin çözümü adına bir arpa boyu yol alamayız. Hatta “Eskiden psikolog mu vardı? Boş ver bu işleri!” deyiveririz birden.

Avrupa’da, uzmanlık alanları Türkiye’den daha çok ve etkin bir şekilde kullanıldığı halde her aile hangi durumda hangi uzmandan destek alacağını çok iyi bilmektedir.

Bizde ise çoğu defa sorunlar, ya son haddine geldiğinde uzmana aktarılıyor ya da sorun olmayan bir durum, sorun zannedilip gereksiz kaygılar içinde uzmanlar kapı kapı dolaşılıyor.

Peki, kısaca bir göz atacak olsak sağlıklı bir ruhsal yaşama sahip olmak için hangi alanlarda, nasıl bir uzman desteği alınabilir?

Bir nörolog veya psikiyatr ağır zihinsel ve/veya ruhsal rahatsızlıklarda, ilaçla tedavi gerektirecek derecede ciddi boyuttaki psikolojik problemlerde destek alınması gereken bir uzmanlık alanıdır. Kimi zaman bir şizofreni, kimi zaman bir paranoya psikiyatrın uzmanlık sahası içindedir.

Psikiyatrlar aynı zamanda bir hekim oldukları için, ilaçlı tedavilerde psikiyatr desteği alınabilir. Psikologlar ise bir yetişkinin yaşamının her döneminde destek alabileceği, bir problem olsun veya olmasın, kişinin kendi psikolojik durumu hakkında görüşmeler yapabileceği uzmanlardır.

Psikoloğa hangi durumlarda gidilir?

Halk arasındaki yanlış tanımlama ile bir psikoloğa gitmek için illa ki ‘deli’ olmaya gerek yoktur. Onlar daha çok, ruhsal hastalıkların başlamasından önceki dönemlerde kişiye yol gösterebilmek, davranış bozukluklarının çözümünde destek sunabilmek için destek, gayret sarf eden uzmanlardır.

Ancak bazı durumlarda, kişilerin kendi psikolojik durumları gayet sağlıklı olsa da bir sistem olarak ailenin psikolojisi bozuluyor olabilir. Hele yaşanan şu malum süreçte. Aile sistemi ile ilgili bir sorun hissedildiğinde, kişilerin her an irtibatta oldukları kendi psikologları onları bir aile danışmanından hizmet almaya yönlendirebilir.

Bütün bunlarla beraber günümüzde çokça ihtiyaç duyulan pedagoglar ise çocuk davranışlarına odaklanmış, ailelerin, çocuklarının gelişim süreçlerini takip edebilmeleri konusunda hayati bilgiler aktaran uzmanlardır. Çocuk problemlerinin büyük bir kısmı ebeveynin yanlış davranışlarından kaynaklandığı için, pedagoglar aynı zamanda aile danışmanlığı da yaparlar.

Bütün bu gerçeklerden yola çıkarak diyebiliriz ki; bir ailenin daha sağlıklı işleyebilmesi için uzman desteği oldukça önemlidir ama hangi uzmandan ne zaman destek alınması gerektiğini bilmek daha da önemlidir.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.