Elbisedeki Leke Çıkar Ya Kalpteki!

0 649

SERHAT KALENDER

Elbiseden lekeyi çıkarmak büyük iş. Ya vicdandaki, kalpteki lekeyi çıkarmak? Çıkmadı takım elbiseden çimen lekesi, yenisini alırsın. Ya vicdandan, ruhtan çıkmayan kara leke karşısında ne yapacağız?

Çimen lekesi zor çıkan lekelerden biridir. Üstelik leke pahalı bir giysinin üzerindeyse iş daha da zor… Peki, takım elbisesini bir yeşilliğin ortasında, tereddütsüz çıkarıp yaş toprağa ve çimenlere seren insanlar gördünüz mü?

Fatih Camii dolmuş, avluda da yer kalmamıştı. Gece yağan yağmurun ıslaklığıyla yumuşamış toprak ve yemyeşil bir çimenlik alan boştu sadece. Cuma vakti, farza durdu duracaklar. Kimi çimenlere kâğıt, kimi de ceketini çıkarıp seriyordu. Beyaz gömlek, kravat ve çimenlerin üzerine serilen marka takım elbiseler. Takım elbiseyi üreten o ünlü markalar, ürünlerinin bir çimene serilip üzerine oturulacağını bilselerdi ne yaparlardı dersiniz?

Hepsi belki üç belki beş dakika sürecek bir görev içindi. ‘Yer yok’ deyip geri dönebilir ya da ayakta bekleyebilirlerdi. Ama onlar bunu yapmadı. Çünkü her şey o beş dakikanın içinde bitiyordu. Ya on binlere ortak olacak, minik de olsa bir hisse alacak, “Ben yok; yalnız O (cc) var” diyecek ve bir adım atılacaktı. Ya da bütün bunlardan mahrum kalınacaktı.

Hayat, yarışmalardaki çoktan seçmeli soruları tercih ederken verilen ‘karar anı’ndan daha gerçekçi. Dakikalar; anlamak yaşamak ve seçmek adına çok değerli bir süre. Üstelik yanlış yapmamak esas olsa da, yanlışları doğru yolla temizlemek de esas olmalı. Başınıza gelmiştir. Çimen veya başka bir lekeyi evde uğraştınız ama çıkmadı. Son çare kuru temizleme. Lekeli ürüne bakan temizleme uzmanı, “Bunu keşke hiç yıkamadan getirseydiniz.” dediğinde herkes gibi çaresizlik yaşanır. İnsan, hayatta kalbe vurulan lekelerle kendisine verilen yüzde yüzlük krediyi tüketir.

Maddi lekeler çıkar elbet; ya ruhumuza, vicdanımıza, kalbimize yapışıp kalan lekeler? Kuru temizlemeyi mi vereceğiz, yoksa sirke, ispirto gibi şeyler mi kullanacağız? Sahi çimen lekesi nasıl çıkar?

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.