Eğlenceli renkli işler

0 341
FATMA GÜNAYDIN ODABAŞI | ÇOCUK GELİŞİM UZMANI

Çocuklara renkleri eğlenceli bir şekilde öğretmek ister misiniz? O halde renkli sular ve oyun hamurları, onların hem minik parmaklarını güçlendirecek hem de onlara eğlenceli zamanlar yaşatacak.

Çocuğunuz oyuncaklarını renkleri ile ayırt edebiliyor mu? Yoksa arada bir isabetli tahminler yapsa da genellikle tutturamıyor mu? Özellikle ara renkleri kavramak zaman alabilir. Ama eğlenceli bir destekle onlara yardımcı olabiliriz.

İhtiyacımız olan sadece 3 şeffaf bardak ve 3 renk gıda boyası. (Sarı-Mavi-Kırmızı)

Su koyduğumuz her bir bardağa çay kaşığı ucu ile gıda boyalarını katıp karıştırdığımızda ana renkler hazır. Hafızada daha çok yer etmesi adına her rengin bardağını bir resimli etiketle belirginleştirebiliriz.

Sarı renkli bardağa limon, mavi renkli bardağa mavi bir araba, kırmızı renkli bardağa bir elma resmi yapıştırabiliriz.

Bu eğlenceli sulu çalışma 3-9 yaş arası çocukların ilgisini çekebilir. Bize düşen, yaşlarına göre etkinliğin tüm aşamalarında sorumluluk vererek çocuğumuzun aktif katılımını sağlamak. Mesela, deney sorumlusu ya da yardımcısı unvanı verebiliriz. Bir deney önlüğü ya da farkındalık oluşturacak bir şapka da işe yarayacaktır.

Bu etkinliği hatırlanır kılmak adına kâğıt üzerine şematik olarak resmedebilir uygun bir yere asabiliriz.

Ana renklerin yapılışını öğrendik şimdi sıra ara renkleri elde etmeye geldi. Bunun için yeni şeffaf bardaklar gerekli. Ve aşağıdaki yazılanları uygularsanız ara renkleriniz de hazır olacak.
• Biraz mavi + biraz kırmızı –> mor
• Biraz mavi + biraz sarı –> yeşil
• Biraz kırmızı + biraz sarı –> turuncu rengi elde edersiniz.

 

OYUN HAMURU YAPALIM

Hazırladığımız bu renkli sularımızdan oyun hamurları da yapabiliriz. Minik parmaklar güçlensin, renkli hamurlarla hayaller hayata geçsin.

Gerekli malzemeler:
3 bardak un, 1 bardak renklendirdiğimiz su, 1/2 bardak tuz, 2 çorba kaşığı yağ (bebe yağı daha güzel kokacaktır)

Yapılışı:
Bütün malzemeleri karıştırarak ele yapışmayan yumuşak bir kıvam elde edinceye kadar yoğurun. Unun miktarını iyi ayarlayarak çok katı olmamasına dikkat edin.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.