Çoğunuzun, Dikkat Sorunu ve Hiperaktivitesi var mı?

0 749

Vahit Yaylalı | Uzman Psikolojik Danışman

Günümüzün en popüler anlamda dikkat çeken sorunlarından biri de, hiç şüphesiz dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğudur. Evet, bu bir sorundur. Çevrenize veya kendi yakınlarınıza dikkatlice bir bakın bunu daha iyi anlayacaksınız. Bu, çocukların, ergenlerin, geç fark edildiğinde ise tüm insanların yaşam kalitesini, başarısını olumsuz yönde etkileyecek bir durumdur.

Özellikle çocuklarımızda ve gençlerimizde gözlemlediğimiz, isteksizlik, yerinde duramama, ders başarısızlığı, sık sık yapılan sakarlıklar, eşyalarını koyduğu yeri bulamama, unutkanlık, kabına sığmama, aynı şeyi çok defa tekrarlatma, çevresine ve yaptığı işe motive olamama gibi benzeri sorunlar bu türden bir problemin belirtilerindendir. Sorunun tespitinde bir takım testler ve etkinlikler uygulanır. Bunlardan biri; ‘Burdon Dikkat Testi’dir.

SONUCUNUZU GÖNDERİN CEVABINI SİZE YAZALIM

Değerli okurumuz! Bu testi kendinize (10-20 yaş aralığında iseniz), çocuklarınıza, komşu çocuklarınıza ve tanıdıklarınıza yapabilir ya da tavsiye edebilirsiniz.

Testin sonucunu, aşağıda yazılı adreslere ister mail yoluyla ister fotoğrafını çekerek WhatsApp aracılığıyla bize gönderin. Sonucu değerlendirerek, çocuğunuzun dikkat sorununun olup olmadığını veya hangi düzeyde olduğunu size bildirelim.

Eğer bu sorun çözüme kavuşturulmazsa, birey, öğrenme güçlüğü, başarısızlık, ince işçilik ve dikkat gerektiren işlerde zorlanma gibi sonuçlar yaşayabilir.

Uzman yorumundan sonra ise; mutlaka tavsiyeler dikkate alınmalı, verilen etkinlikler yapılmalı, yönlendirilen uzmanlara götürülmeli.

Testi uygulayacak kişinin yapması gerekenler

1- Öncelikle bu test, sadece bir dikkat testidir.

2- Dikkatinizin yoğunluğunu, sorun olup olmadığı konusunda bir fikir verir.

3- Bu testte rastgele sıralanmış harflerden oluşan 3 bölüm var. Her bölümdeki harfler içinden a, b, d ve g harflerini gördüğünüzde işaretleyiniz.

4- Bu test için verilen süre; 10-15 yaş için 3 dakika, 16-20 yaş için 2 dakikadır.

5- Test bitiminde ilgili forma, ad ve soyadınızı (müstear isim de yazabilirsiniz) ve testi ne kadar sürede tamamladığınızı yazın ve fotoğrafını çekerek, mail yoluyla, bize gönderin. Test sonucunuz değerlendirilip en kısa sürede size bildirilecektir. test@yeniailem.com

Hoşça kalın, sağlıklı kalın.

Testi Buradan İndirebilirsiniz

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.