Çocuklardaki stresi nasıl engelleriz?

0 378

Stres hepimizin hayatında olduğu gibi çocukların hayatında da mevcut. Fakat stresi her zaman kötü görmemeli. Çünkü kimi zaman stres çocukların beyin yapısının gelişimine katkı sağlayan bir faktördür. Kısaca her stres çocuk sağlığı için aynı etkide değildir.

STRES TİPLERİ VE ETKİLERİ

Küçük zorluklar sebebiyle ortaya çıkan stres iyidir. Beyin gelişimine yardım eder. Örneğin okulun ilk günü stresi gibi. Bu tip stresler çocukları gelecekte karşılaşacakları daha büyük zorluklara karşı hazırlayarak sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunur.

Doğal afetler ya da sevilen birinin kaybı gibi daha ciddi olaylardaki stres çocuklar için iyi değildir elbet, ancak destekleyici tarzda bakım veren kişilerin varlığı ile çocuk bu zorluğu aşabilir ve bu tip stres beyne uzun süreli zarar veremez.

İstismar gibi durumlarda ise çocuğun etrafında onu koruyabilecek destek veren kişiler olmayıp yaşadığı negatif durumu devamlı bir şekilde hissederse ortaya çıkan stres beyin yapısını zayıflatır ve gelişimini olumsuz etkiler.

HASAR VERİCİ STRESE NELER SEBEP OLUR?
  • Anne ve/veya babaya ait mental hastalıklar.
  • Anne ve/veya babaya ait madde bağımlılığı.
  • Anne ve/veya babanın aileyi terk etmesi ya da boşanma.
  • Cinsel, fiziksel, duygusal istismar.
  • Ev içi şiddete tanıklık.
  • Duygusal-fiziksel ihmal.
  • Aile bireylerinden birinin cezaevinde olması.
STRESLE NASIL BAŞ EDİLİR?

Çocuklarımızla ilişkilerimiz kuvvetlendirerek onlarla kaliteli vakit geçirmeliyiz. Sıkıntılı durumu beraber aşabileceğimizi göstermek, ailelerin belki de yapabileceği ilk ve en önemli şeydir. Çocuklarımıza sık sık sarılmalı ve yanlarında olduğumuzu göstermeliyiz

Onlarla konuşurken anlayacakları yalın bir dil kullanmalı. Vücut duruşu, yüz ifadesi ve ses tonu ile bir bütünlük halinde çocuğa güven verici şekilde konuşulmalı. Yüzümüzde kaygılı bir ifade varken çocuğa yardım edemeyeceğimiz gibi stresini daha çok artırabiliriz.

Bazı olumsuzlukların önüne geçilemese bile hayatı tolere edilebilir hale getirebiliriz. Örneğin anne-babanın boşanması belki engellenemez, ancak çocuk için bu durumun onları kaybetmek olmadığı açıklanıp onların desteği ile durum daha yaşanabilir ve kolay atlatılabilir bir hale getirilebilir.

Çocukların hasar verici strese mağdur kaldıkları bir diğer mesele, aile bireylerinden birinin cezaevinde olması. Çocukların bu konularla alakalı erişkin diyaloglarına maruz kalmaması çok önemli. Özellikle de kaygılandırıcı konuşmalar onların yanında kesinlikle yapılmamalı.
Çocukları, duygularını anlatması için cesaretlendirin. Sizinle bu konularda iletişim kurmasını sağlamaya ve zihin durumunu öngörmeye çalışın. Gerekirse bu konuda uzman desteğine başvurup yardım alın.

Çocuklara bu konularda yardım etmeye çalışırken onların stresle baş etme yeteneği kazanmalarını sağlayabilirsek yaşamlarına çok büyük katkı sağlamış ve daha sağlam bireyler yetiştirmiş oluruz.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.