Çocuklara kurban nasıl anlatılmalı?

Kurban, Ramazan’dan farklı olarak çocuklara anlatımında daha hassas davranılması gereken bir ibadet. Bir canlının Allah rızası için hayatına son verilmesi onun hayatının sona ermesi ile Yaratana yakalamaya çalışması konusunun henüz ölüm olayını tam anlayamayan çocuklara dikkatle anlatılması gerekir.

0 88

Pdg. Dilara Akman

Çocukların hayatında bayramların büyük yeri vardır. Bayram günü ev içindeki tatlı koşuşturmalar, büyükleri ziyaret veya eve gelen misafirler, bayram sofrasında aile ve dostlarla bir araya gelişler, yenilen yemekler hayat boyu tatlı anılar olarak hep hatırlanır.

Kurban, Ramazan’dan farklı olarak çocuklara anlatımında daha hassas davranılması gereken bir ibadet. Bir canlının Allah rızası için hayatına son verilmesi onun hayatının sona ermesi ile Yaratana yaklaşmaya çalışılması konusunun henüz ölüm olayını tam anlayamayan çocuklara dikkatle anlatılması gerekir.

Bu ibadetin ne için yapıldığı çocuğa ne kadar bilinçli ve etkileyici anlatılırsa onun çok yönlü gelişiminde de o kadar etkili olacaktır. En etkileyici ve etkisi kalıcı olan anlatma metotlarından biri hikaye metodudur.

Hz. İbrahim’in oğlunu kurban etmeyle emir olunması ve onun bu emir karşısındaki nefis mücadelesi, oğluyla birlikte Allah’a teslimiyetleri ve bu teslimiyeti, yüce Yaradan’ın bir koç göndererek mükafatlandırışının anlatıldığı kıssa, somut düşünce evresindeki çocukların Kurban bayramını kutlama heyecanını içinde duymalarını kolaylaştırır.

Kurban, bütün semavi dinlerde uygulamada farklılıklar olsa da bilinen, kulun yaratanına yaklaşmasını sembolize eden bir ibadet. Hatta semavi olmayan dinlerde de çeşitli ve ilkel şekillerde uygulanıyor.

Yüce dinimizde ise Kur’an-ı Kerim’de gerek hac ibadeti içinde gerekse Hz. İbrahim’in kıssası ile birlikte zikredilen bir ibadet.

Kesilen kurbanların ne eti ne kanının Allah’a ulaşmadığının buna ihtiyacının da olmadığının bilinip sadece Yaratan’ın rızasına ve sevgisine ulaşmanın gaye edinilmesinin istendiği bir ibadet.

Sahip olunan her şeyin Yaratan’a ait olduğunun bilinip O’nun rızası için feda edilmeye hazır olunduğunu göstermeye dayanan bir ibadet.

Bununla beraber çocuğun konu ile ilgili soru sorması durumunda onun ruhuna, kalbine ve mantığına hitap eden cevaplar verilmelidir. Çok detaylı cevaplar yerine sadece sorunun cevabının kısa ve öz bir şekilde verilmesi ve bunun uygun örnekle desteklenmesi gerekir.

Kurban kavramı çocuk sormadığı sürece detaylandırılmamalı

Çok duygusal olup ilk gün et yiyemeyen çocuklar olduğu gibi bunu hayatın bir parçası olarak görüp hayvana merhamet duymakla beraber etini iştahla yiyen realist çocuklar da vardır.

Yine bazı çocuklar biyolojik konularla son derecede ilgilidir. Hayvanları çok sevdiği halde ölüm olayını çok mantıklı bir şekilde kabul edip kurbanın vücudunu inceleyen ve organları tanımaya çalışıp kendi vücuduyla kıyaslayan çocuklar vardır.

Kurbanla ilgili çocuğun yaşı ve kişiliğine göre davranılmalı ve çocuğun bizzat besleyip duygusal olarak bağlandığı hayvanını kurban olarak vermesi gibi çocuğun sınırlarını zorlayacak davranışlardan da kaçınılmalıdır. Bu gibi durumlar çocukların bazısında travma etkisi yapmaktadır.

Kurban kavramı çocuk sormadığı sürece detaylandırılmamalıdır. Çocuklarımıza bayramı anlatırken kurbanlıkların kesimi üzerinde durmak yerine bayramın ve kurbanın sosyal boyutu üzerinde durulmalıdır.

İnsanların bayramda yardımlaştığını, akrabalarını ziyaret ettiğini, durumu olmayan kişilere para ve yiyecek yardımında bulunduğunu anlatmak daha doğru olacaktır.

Etin insan sağlığı ve çocukların büyümesi için çok faydalı bir besin olduğu ama durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarının yıl içerisinde çok fazla et yiyememelerine rağmen bu bayram sayesinde onlara et yardımında bulunulduğu söylenmelidir.

Bu ailelerin çocuklarının et yiyerek mutlu oldukları ve daha sağlıklı olabilecekleri anlatılmalıdır.

Kesim işlemi ile ilgili sorulan sorulara ise ebeveynler, bunun kasapların işi olduğu için onların da bunu çok fazla bilmediğini ama kasapların hayvanları çok iyi tanıdığı için onların canlarını yakmadıklarını söyleyebilirler.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.