Çocuklar bayrama hazır mı?

Çocuklar için bayramlar çok farklıdır. Bayramı çocuklarınızın, ruh ve gönül dünyalarının gelişmesi ve zenginleşmesi adına iyi değerlendirin.. sadece onlara bir bayramlık alıp vazifenizi yaptığınızı düşünmeyin lütfen.
Pdg. Verda Hanzade

0 120

Bayram deyince en çok sevinenler onlar aslında. En çok sevindirilmesi gerekenler de onlar. Çünkü bayram kucaklaşmanın, kaynaşmanın ve birleşmenin adı. Bunlar da en saf, en temiz ve en masum duygularla olabilecek şeyler.

Bütün saflıkları, temizlikleri ve masumiyetleri ile çocuklar, bayramı en çok hak edenler öyleyse. O zaman gelin, farklı bir bayram yaşatalım onlara. Şimdiden hazırlayalım onları, bayramın o diriltici ve coşturucu iklimine.

Nasıl olsa onlar çocukça halleriyle ve çocukça duygularıyla kendilerine göre bir bayram sevinci yaşayacaklar. Biz bu bayramı onların ruh ve gönül dünyalarının gelişmesi ve zenginleşmesi adına değerlendirelim. Sadece onlara bir bayramlık alıp vazifemizi yaptık zannetmeyelim.

Odalarını süsleyin

Evvela, varsa onların odalarını bir güzel süsleyelim. “Bayram odası” diyelim oraya. Kapılarına “Bayram odasına hoş geldiniz” yazsınlar mesela. Bayram şekeri ve kolonya tutsunlar odalarını ziyaret edenlere. Balonlarla, bayraklarla süslesinler bir güzelce.

Elbette ki, çok abartmaya ve onların boylarını aşkın bir lükse gerek yok. Bu zevki onlar tatsın ve yükün altına da onları sokalım. Bayram temizliği yaptıralım odalarında. Eğer onların müstakil bir odaları yoksa, evin bir köşesini onlara tahsis edelim ve onlara zimmetleyelim orasını.

İkinci olarak, bayramın ne anlama geldiğini, niçin bayram yaptığımızı anlatalım ve ciddi olarak konuşalım, görüşlerini alalım onların da. Sevgili Peygamberimiz’in bayramlarda çocuklarla olan diyaloğunu konuşalım.

Bir bayram sabahı annesiz, babasız; öksüz ve yetim bir çocuğun başını nasıl okşadığını ve ona “İstemez misin yavrucuğum, senin annen ve baban ben olayım.” dediğini anlatalım bir güzelce. Bütün Müslümanların kardeş olduklarını ve bayramlarda küslerin barışması veya barıştırılması gerektiğini nakşedelim kafalarına.

Bayram namazına götürün

Üçüncü olarak, yaşı müsait olanları mutlaka bayram namazına götürelim. Namaza giderken ve gelirken hafif sesle Efendimiz (aleyhissalatü vesselam)’in yaptığı gibi tekbirler getirelim, “Allahümme salli” çekelim birlikte. Dönüşte yolumuz üzerinde şayet varsa bir mezarlık ziyareti de yapabiliriz birlikte. Ya da daha sonra ailecek bir mezarlık ziyareti daha güzel olabilir.

Dördüncü olarak, bu bayramda büyüklerin ellerini nasıl öpeceklerini, öperken neler diyeceklerini tembihleyelim. Evimizdeki ve mahallemizdeki büyüklerin ve komşuların ellerini, birlikte bayram tebriğine giderek, öpmelerini sağlayalım. Bu onların tevazu sahibi olmalarını ve çevreleriyle nasıl ilişki kuracaklarını öğretecektir.

 

Çocuktur, anlamaz demeyin

Beşinci olarak, kapımıza gelen muhtaç kimselere veya bayramlaşmaya gelen küçük çocuklara onların minik elleriyle bir şeyler verdirelim. Verme, ikram etme ve yardım etme duygularını tatsınlar daha şimdiden.

Mübarek Ramazan’dan sonra, Ramazan Bayramı da çocuklarımızın karakter eğitimleri için ciddi bir fırsat olarak geliyor önümüze.

Onlara edep ve güzel ahlak kazandırabilmek için senenin sayılı günlerinde karşımıza gelen bu fırsatları iyi birer vesile yaparak çocuklarımızın edep ve saygı insanı olmalarında bir adım daha atabiliriz.

“Bayramdır, gelir geçer” dememeliyiz. “Çocuktur, anlamaz” diye de düşünmemeliyiz.

Ne mutlu bayramları, çocuklarını eğitme adına bir vesile bilen anne, baba ve büyüklere!

Nice mutlu bayramlara ve mutlu yarınlara!

80%
Awesome
  • Design
Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.