Çocuğunuz altına kaçırıyorsa

0 420
Doktor Anne

Tıbbi olarak Enürezis Noktürna denilen gece altını ıslatma, çocukluk çağında sıklıkla görülebilen ve hayat kalitesini ciddi anlamda düşüren bir durum. Çocukların çoğunluğu 1 ile 2 yaş arasında mesane doluluğunun farkına varabilir. 3 yaşından itibaren gündüz kuru kalabilirler ve 4 yaşında ise artık gece kuru kalmaya başlayabilirler. Yaş ilerledikçe çocuklar mesane kontrolünü daha iyi yaparak kuru kalmayı başarabilirler.

Bu sebeple bir çocuğun “gece altına kaçırma problemi var” diyebilmemiz için 5 yaşından büyük olması gerekmektedir. Bu problem, 5 yaşındaki çocuklarda %15 sıklıkla görülürken, 10 yaşındaki çocuklarda %5 ve 15 yaşındaki çocuklarda ise %1 sıklıkla görülür. Ayrıca Eirezis Noktürna erkeklerde kızlara oranla daha sık görülebilen bir problemdir.

Çocuklar hastalık sırasında, yeni bir kardeşin dünyaya gelmesi sonucunda, sert disiplin uygulandığında, korkutulduğunda, gece üstü açık kaldığında bile gece altına kaçırabilirler. Tekrarlayıcı gece idrar kaçırma olduğunda bu dikkat edilmesi gereken bir durum haline gelir.

ÇOCUKLAR GECE ALTINA NEDEN KAÇIRIR?

Genetik Sebepler

Gece altına kaçırmanın çeşitli sebepleri olabilir. Alta kaçırma, genetik yönü baskın olan bir durum. Anne ve babanın her ikisinde de varsa çocukta % 77, anne veya babanın birinde varsa çocukta % 44, hiçbirinde gece alta kaçırma durumu yoksa % 15 sıklığında çocukta görülebilir. Bir kardeşte gece altına kaçırma görüldüğünde diğer kardeşte de görülme sıklığı %40’larda.

Yani ailede altına kaçırma problemi varsa daha dikkatli olunmalı.
Ayrıca, idrar yolu enfeksiyonu, mesane darlığı, şeker hastalığı, parazitler, çeşitli böbrek hastalıkları, diüretik ilaçların kullanımı, bazı nörolojik hastalıklar da alta kaçırmanın sebepleri arasında sayılabilir.

Psikolojik Sebepler

Davranış bozuklukları, düşük sosyoekonomik düzey, düşük eğitim düzeyi, tuvalet eğitimine erken ya da geç başlama, aile düzenindeki ani değişiklikler, ölümler ve ailedeki sürekli çatışma ve boşanma gibi çeşitli faktörlerin de gece altına kaçırma problemine etki ettiği görülmüştür. Enürezis Noktürna’nın çok çeşitli sebepleri olabileceği için bu problemi olan çocukların ebeveynleri öncelikle uzman bir hekime danışmalılar.

AİLELER NELER YAPMALI?

1- Çocuğunuzun sıvı alımını gün içinde uygun dağılımını sağlayın. Günlük alınan sıvının % 40’ının sabah, % 40’ının öğleden sonra, % 20’sinin ise akşam saat 17:00’den sonra alınmasına dikkat edin. Gece yatmadan 2 saat öncesinde aşırı sıvı alımını mümkün olduğunca önlemeye çalışın. Bu sayede geceki idrar miktarı azaltılmış olacaktır.

2- Çocuğun kabızlık problemi varsa tedavi ettirin ve büyük tuvaletini düzenli olarak yapma alışkanlığını kazandırmaya çalışın.

3- Çocuğunuz yatmadan önce tuvalete gitmesini ve uyuduktan yaklaşık 1,5 saat sonra da uyandırarak tuvalete gitmesini sağlayın. Gece 4-5 kez uyandırmak uyku fizyolojisine de uygun olmadığı için tedaviye katkı sağlamaz. İşeme sabaha karşı oluyorsa bundan yarım saat veya 1 saat öncesinde ikinci kez uyandırarak tuvalete götürülebilir.

4- Çocuğun tedavi sürecinde aktif rol oynamasını sağlayın. Mesela işeme sonrasında, sabahleyin, çarşaf ve giysilerini kendisinin değiştirmesini isteyin. Hatta yaşı uygunsa bu çamaşırların yıkanmasında aktif rol oynatın.

5- Geceleri kesinlikle bez bağlamayın.

6- Çocuğun sabah kuru kalktığı günler için güneş, ıslak kalktığı günler için ise bulut çizdiği bir ‘işeme çizelgesi’ tutması çok etkili bir yöntemdir. Kuru günler için çocuğunuza, duygusal içerikli ödüller verebilirsiniz. Ancak ıslak günler için kesinlikle cezalandırma yapmayın.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.