Bugün bayram erken kalkın çocuklar

0 448
YAZI: ZÜHRA YEŞİL

Dilimde o bilindik şarkı,
Bugün bayram! Erken kalkın çocuklar,
Üzmeyelim annelerimizi…

Bugün bayram! Ay hilal, gün ayaydın, oruç kuşu başka diyarlara uçmuş… Mis gibi bir kahvaltı, pastalar, börekler, şekerlemeler… Her şey serbest bugün.

Bugün bayram! Gökkuşağının renkleri bayramlık olup çocukların elbiselerine, eteklerine, gömleklerine, ayakkabılarına dökülmüş.

BÜYÜKLERİN ELLERİNDEN ÖPER ÇOCUKLAR

Bugün bayram, büyüklerin ellerinden öper çocuklar. Harçlıklarla dolar kumbaralar, hediyelerle dolar odalar… Gelsin bayram ziyaretleri, gelsin tanıdık tanımadık herkese hal hatır sormalar, gelsin oyunlar eğlenceler…

Bugün bayram! Sevincimizi bütün insanlarla paylaşıyoruz. Küçükler büyükler, kardeşler arkadaşlar, anneler babalar, dedeler nineler, teyzeler dayılar, halalar amcalar, komşular dostlar sevgiyle kucaklaşıyoruz. Hep birlikte mutluluğu, sevinci, umudu, kardeşliği, insanlığı büyütüyoruz.

 

KALMASIN KİMSENİN GÖZÜNDE YAŞ

İstiyoruz ki bu sevince bütün dünya ortak olsun, bütün insanlar bayram sevinciyle dolsun. Kalmasın kimsenin gözünde yaş.

Dargınlar barışsın, sevdiklerinden ayrı olanlar sevdiklerine kavuşsun. Uzaklar yakın olsun. Yetimlere el uzatalım, yoksullarla ekmeğimizi paylaşalım, kimsesizlere yoldaş olalım. Ahiret yurduna göçenleri güzellikleriyle hatırlayıp hayır dualarda bulunalım.

Uzakta olanlar üzülmesin bugün, sevdiklerimiz bir telefon kadar yakın. Üstelik görüntülü de görüşebiliyoruz; yüzdeki sevinci, gözlerdeki ışıltıyı görebiliyoruz. Mesafeler ne kadar uzak olursa olsun duygularla kucaklıyoruz sevdiklerimizi.

Dilimizde yine o bilindik şarkı, gelin hep birlikte söyleyelim:

Bugün Bayram
Erken kalkın çocuklar
Giyelim en güzel giysileri
Elimizde taze kır çiçekleri
Üzmeyelim bugün annemizi

Bugün Bayram
Çabuk olun çocuklar
Annemiz bugün bizi bekler
Bayramlarda hüzünlenir melekler
Gönül alır bu güzel çiçekler…

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.