Birbirimize sevgimizi dokunarak gösterelim!

0 1.480

“Evimizden yurdumuzdan uzaklardayız ve maddi imkânlarımız sınırlı. Ço­cuklarımızdan ikisi yanı­mızda, birisi memlekette. Ayrı olduğum çocuğumu çok özlüyorum. Dostla­rımın, arkadaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları duyunca ya da okuyunca bütün enerjim gidiyor. Eşim de benim gibi. Evde halsiz, yorgun, sinirli ve dayanıksız bir ruh hali içindeyiz. Ailece daha güçlü olmak için neler yapabiliriz?

Suzan Ece, Almanya

 

Değerli kardeşim!

Yaşadığınız hali, duyguları yaşamayan anlamakta zorlanır. “Halinize şükre­din, ne zorluklar çekenler var.” cüm­leleriyle devam eden teselli cümlesi gibi görünen ama empatisizliği ifade eden tavsiye ve cümlelerden uzak durmak istiyorum öncelikle.

Herkesin adeta kendi kıyameti gibi, kendi imtihanını yaşadığı ve baskısı yüksek olan bu günlerden en az zararla, en hızlı, en güçlü ve en kârlı nasıl çıkabiliriz bunun peşinde olmalıyız. Ve ne yaşarsak yaşayalım dile kolay, hale zor olsa da biiznillah güçlü olmak zorundayız. Şartlarımız farklı farklı olsa da, öncelikle iman ve sağlığımızın olması bütün olumsuz­luklara kâfi gelir diyerek başlayalım.

Neler yapabiliriz? Nelere dikkat edebiliriz? Normal zamanlarda bile aile içi dengeleri korumak zor olabilirken sıkıntılı zamanlarda aileyi zinde tutmak daha çok çaba ve gayret gerektirir.

 

Azmi Elden Bırakmayın

Ne olursa olsun azim, şevk ve gayreti asla elden bırakmamak lazım.

Öncelikle uykuya kaçmaya savaş açalım. Uyuyarak sorunlarımızdan kurtulamayız.

Çalışkan olmak ve kitap okumak hep ilk tercihimiz olsun.

Kendimiz, birlikte olduklarımız ve bizden cismen uzak olsa da ruhen yakın olanlarımızın psikolojilerini koruma adına hassas olalım. Pek çok sıkıntılı hastalığın altında moral bozukluğu ve stresin tetikleyici rol aldığını unutmamalıyız. Zaten belli sıkıntılarımızın olduğu bir hengâm­da, ailece sağlığımızı tehdit eden hastalıklardan korunmak, moral ve motivasyonumuza iyi gelecek şeyleri tespit etmek önemli.

 

Olumlu Konuları Konuşun

Birlikte olduğumuz saatlerde sıkın­tılı ve dertli konuları paylaşmak yerine, sıkıntıda olanlara dua ve motivasyonu arttırıcı, olumlu konuları bulup konuşma­ya çalışalım.

Yaşamak için bize verilen enerjimizi nereye harcadığımıza dikkat edelim. Enerjimizi yarınları nasıl daha iyi yaparım yerine şikâyetlere harcarsak daha çok yoruluruz.

Birbirimize karşı daha yapıcı dil kulla­nalım. Birbirimizi eleştirmeyelim, şartları ve kişileri kesinlikle kıyaslamayalım.

Birbirimize sevgimizi dokunarak gös­termekten çekinmeyin. Pozitif insanlarla bir araya gelmeye çalışın. Birbirimize kar­şı şefkatli ve bağırmadan hitap edelim. Kimseden beklentiye girmeden elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışalım.

 

Birlikte Kitap Okuyun

Ailece bulunduğumuz ülkenin dilini en güzel şekilde öğrenmek ve kendimizi ve değerlerimizi doğru ve güzel ifade etmek adına dil öğrenimini ve aile içi pratikleri önemseyelim.

Ailece birlikte yapabileceğimiz faaliyetleri belirleyip hayata geçirelim. Bu birlikte yemek pişirip, hamur işi kek gibi şeyler yapmaktan, kitap okumaya, bulunduğumuz ülke ve şehirdeki müze, botanik bahçesi, kütüphane, akvaryum gibi mekânları ziyaret etmeğe kadar birlikte etkinlikler olabilir.

Bu arada belki bazılarınıza ilk etapta sıcak bir fikir gibi gelmese de keşke evimizde bir kedimiz olsa. Hem eşler ama hassaten çocuklar için öyle güzel bir terapi olur ki.

Evet değerli dostlar moralimizi yüksek tutup, ailemiz ve arkadaşlarımızla bera­ber kırılıp dökülmeden o gönüller sultanı Efendimizin (sas) hayata yansıyan halini, sünneti seniyyelerini kendimize rehber edinelim ve hayatımıza dâhil edelim.

Hep şevkle kalın inşallah.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.