Bebeğime banyo yaptırıyorum!

İlk banyonun hep en zor olduğu söylenir, gerçekten de öyle olabilir ama alacağınız yardım ve pratik bilgiler sayesinde ilk banyoyu kâbus olmaktan çıkarabilirsiniz.

0 89

Dr. Sena Akarsu

Başlangıçta bebeğin silerek temizlenmesi tercih edilmeli. Bebeği enfeksiyonlardan korumak için göbek bağı düşünce ve eğer yapıldıysa erkek bebeğin sünneti iyileşince bir bebek küveti içinde banyo yaptırılmalıdır.

Bebeğin aç iken banyo yaptırılması çok önemli bir konu. Eğer tok karnınayken banyo yaptırırsanız bebeğin kusmasına neden olabilirsiniz. Bebeğin banyo için tamamen soyulması, tüm vücudunun çıplak olarak suyla teması, yıkama, kurulama ve giydirme sırasındaki anne ile teması hem fiziksel hem de ruhsal açıdan masaj gibi etki ediyor. Bebek banyodan sonra rahatlıyor ve daha iyi uyuyor.

 

Bebeğinizi banyoda bir an bile yalnız bırakmayın

* Yıkamaya başlamadan önce ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi elinizin altında bulundurun.

* Banyo suyunun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin. Su 32,5 ile 37,5 °C arasında olmalıdır.

* Küvet bel hizanızda olsun. Hem bebeğe daha iyi hakim olursunuz hem de beliniz ağrımaz.

* Suyu, bebeğin yüzünden aşağı dökmeyin.

* Mevsimine göre banyo yaptıracağınız odanın ısısını ek ısıtıcılarla artırın.

* Mümkünse bebekler için özel üretilmiş 5.5 pH’lı veya nötr sabun ve bebe şampuanı kullanın.

* Bebekler 2-3 günlükten itibaren istenirse her gün yıkanabilirler. Şartlara göre haftada 2-3 kez yapılması da yeterlidir.

* Vücudunu yıkarken; bebeği kolunuzla omzu ve boynunu destekleyerek koltuk altından diğer elinizle ya kalçalarından ya da bacaklarından kavrayın.

* Banyo sırasında bebeğin kulağına su kaçmasının hiçbir zararı yoktur. Hatta kulak salgılarının ıslanıp yumuşamasını ve daha rahat atılmasını sağlar, tıkaç oluşmasını engeller. Lütfen kulağına su kaçmasın diye kulaklarını tıkamaya çalışıp banyo işini zorlaştırmayın.

* Banyo sonrası tüm vücudunu ve cilt boğumlarını pamuklu havlu ile yumuşak hareketlerle kurulayın. Kesinlikle kulak yoluna pamuklu çubuklar uygulamayın.

* Cildi kuru ise dilerseniz bebe yağı ile vücudunu yağlayabilirsiniz. Yetişkinlerin kullandığı ürünler bebeğin cildini tahriş edip alerji yapabilir.

* Bebeğin cildi kuru olmadıkça losyon kullanmayın.

* Pudra kullanmaktan kesinlikle kaçının

 

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.