Bağışıklık sistemini güçlendirmenin 7 yolu

0 630
Yazı: Murat Özgül

Sürekli yorgunluk hissediyor, sık sık dudak ve ağız çevrenizde uçuklar çıkıyorsa ya da vücudunuzda sürekli yaralar ve alerjiler meydana geliyorsa bağışıklık sisteminiz zayıf-lamış demektir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bu 7 maddeye dikkat…

Bağışıklık sistemi, vücudu bakterilere, virüslere, yabancı maddelere ve kanser hücrelerine karşı korur. Sistemin zayıflaması ise vücudu savunmasız hale getirir. Bunun ön belirtilerini bilmek erken tedbir almayı kolaylaştırır. İşte önemli belirtiler…

1-Yorgunluk

Yorgunluk sürekli oluyorsa ve sabahları kendinizi yorgun hissediyorsanız buna önem vermelisiniz. Ayrıca yaptığınız en ufak eforla bitkin düşüyorsanız, hava sıcaklığındaki küçük bir değişiklik bile depresyona girmenize veya mide bulantısı hissetmenize sebep oluyorsa bunlar zayıflayan bağışıklık sisteminin belirtileri olarak kendini gösterir.

2-Uçuk

Dudaklar ile ağız çevresinde oluşan ve içi sıvı dolu yara kabarcıkları şeklinde kendini gösteren uçuk bağışıklık sisteminin güçlü olmadığını gösteren önemli bir belirti. Özellikle yılda 4 kereden fazla çıkan uçuklar zayıf bir bağışıklık sisteminin uyarıcısı olabilir.

3-Sık iltihaplanma

İdrar yolu iltihaplanmaları, mide sorunları, iltihaplı ve kızarık diş etleri, ishalden muzdarip olma bağışıklık sisteminizin vücudunuza giren dış maddelerle başarılı bir şekilde başa çıkamadığının işaretleridir.

4-Ciltte açılan yaralar

Ciltte sebepsiz yara açılması veya mevcut yaraların geç düzelmesi, tekrarlayan mantar enfeksiyonları bağışıklığın zayıf olduğunun erken belirtilerinden. Özellikle önemsemediğimiz sivilceler, ayaklardaki mantarlar, kasık bölgesindeki kızarıklıklar, saçlı derinin pullanarak dökülmesi, zayıflayan bağışıklık sisteminin habercisi olabiliyor. Bu durumda ihmal etmeden doktora gidilmeli. Unutulmamalıdır ki; cildimiz vücudumuzun içindeki sorunların adeta aynası gibidir.

5-Grip, soğuk algınlığı

Ne kadar sıklıkta soğuk algınlığına yakalanıyorsunuz? Her ay mı? Boğazınız neredeyse sürekli ağrıyor mu? Birden gribe mi yakalanıyorsunuz? Bunların sıkça yaşanması durumunda doktora görünüp beyaz kan hücre seviyelerinizin incelenmesini istemenizde yarar var.

6-Alerjiler

Bazı insanlar diğerlerine göre daha sık alerjik reaksiyon deneyimleyebilir. Bağışıklıkları cildi veya mukusu etkileyen belirli polen, toz ve çevresel maddelere karşı yanıt veremeyebilir. Eğer bu durum sizin için geçerliyse zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmanız mümkündü

7-Aft ve pamukçuk

Ağız içi ve dil üzerinde, ağrılı, ortası beyaz lezyonlar şeklinde kendini gösteren aftlar yılda dört kezden fazla ortaya çıkıyorsa bağışıklık sisteminiz zayıflamış olabilir.
Aynı zamanda pamukçuk da bir gösterge olabiliyor.

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN BUNLARI YAPIN

1- Düzenli ve dengeli beslenin. Özellikle A, B, C, E, D vitaminleri ile çeşitli mineralleri içeren besinleri almaya özen gösterin.

2- Kaliteli ve düzenli uyku uyuyun. Minimum 6-8 saat uyumaya, düzenli saatlerde yatağa girmeye çaba sarf edin.

3- Hijyen ve temizliğe dikkat edin. Yemek yemeden önce, evcil hayvanlara dokunduktan sonra ve işten eve döndüğünüzde ellerinizi yıkamayı kesinlikle ihmal etmeyin. Ayrıca tükettiğiniz gıdaların temizliği de önemlidir.

4- Stres ve kaygı en az düzeye çekin. Stres kronik bir biçim alırsa ciddi sorunlara neden olabilir. Vücudunuzda toksinler birikir, bağışıklık sisteminiz zayıflar ve hastalanmanıza neden olur. Bu nedenle önceliklerinizi belirleyin, kendinizi sevmeyi öğrenin, kendiniz için zaman ayırın.

5- Açık havada düzenli olarak egzersiz yapın. Bu alışkanlık hem zihinsel hem de fiziksel açıdan daha iyi hissetmenizi sağlayabileceği gibi, bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir.

6- Probiyotik desteği ve sindirim sisteminin düzenli çalışması bağışıklık sistemi için önemli. Ev yapımı yoğurt, kefir, ev yapımı sirke, ev yapımı turşu, boza ile şalgam suyu probiyotik açısından zengin besin öğeleri arasında yer alıyor.

7- Bol bol su için. Yarısından fazlası su olan vücudumuzun hücrelerinin hem daha iyi çalışabilmeleri hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde en az 2-2,5 litre su içmeyi asla ihmal etmeyin.

GÜÇ BU 7 BESİNDE

1. Sarımsak: Kanseri önleyici etkisi var.
2. Yoğurt: İyi bakterileri vücuda alır.
3. Ispanak: Hücreleri yeniler.
4. Turunçgiller: C vitamin açısından zengin.
5. Tarçın: Sindirime faydalı.
6. Karpuz: Yüksek miktarda likopen içerir. Bu sebeple güçlü bir antioksidandır ve yağların bağırsakta emilimini kolaylaştırır.
7. Kivi: Hırıltılı solumayı engeller.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.