Arkadaşım! Bir müzeye git! Şarkı söyle! Resim yap!

0 768
YAZI | ZÜHRA YEŞİL

Sevgili arkadaşım,

Sen bu yazıyı okurken dünya müthiş bir hızla dönmeye devam ediyor. Kuzey yarım kürede yaz mevsimi yaşanırken Güney yarım küre kışı yaşıyor. Kutuplarda altı ay süren gece sona erdi. Altı ay süren gündüz çoktan başladı.

Ey arkadaş,

Şu an bir bebek hayata gözlerini açıyor. Birileri hayata gözlerini yumuyor. İnsanlar da mevsimler gibi. Kimi ilkbaharını yaşıyor, kimi yaz mevsiminde… Kimi sonbaharını yaşıyor, kimi kış mevsiminde… İnsan değişiyor mevsimler gibi. Bedeni değişiyor, duyguları değişiyor.

İnsanda değişmeyen tek şey var o da merak. İlk insanla başladı merak. Hz. Âdem’di ilk merak eden. Ve Hz. Âdem’in evlatları olan biz insanlar da merakla büyüttük bilimi, düşünceyi.

Merakla keşfedildi doğa, merakla icat edildi hayatımızda yer alan tüm teknoloji.

Ey arkadaş,

Merak duygusu sürekli beslenmek ister. Kimi zaman bir kitaptır onun gıdası kimi zaman bir gezi. Kimi zaman resimdir, müzedir, müziktir, ansiklopedidir, sözlüktür…

Tatil günleri en güzel fırsattır merak duygusunu beslemek için. Tatil dediysem yaz tatili de olabilir bu, kış tatili de, hafta tatili de. Okuldan, derslerden fırsat bulamadığın birçok şeyi yapabilirsin tatil günlerinde. İzleyemediğin bir filmi izler, okumadığın bir kitabı okur, gidemediğin bir yeri gezer, doyurursun bu duygunu.

Bir kelime öğren

En yakın tatilinde merak duygunu beslemek istersen sana da küçük tavsiyelerim olacak.

İlk olarak bilmediğin bir kelime öğren sözlükten. Bunu bir hafta boyunca kardeşinle, arkadaşınla, çevredeki insanlarla paylaş. Bir oyun olsun aranızda kelime öğrenmek.

Bir kitap oku, bir film, bir belgesel seyret. Öğrendiklerini çevrendekilere anlat. Anlat ki çoğalsın bildiklerimiz.

Bir müzeye git

İnsanın en çok merak ettiği şeylerden biridir geçmişteki insanların neler yaptığı, nasıl yaşadığı… Bir müzeye git, bir tarihi yeri gez.

Resim yap, şarkı söyle…

Doğa merak duygusunu besleyecek en zengin kaynaklardan biri. Hayvanları, bitkileri tanı. Bir çiçek yetiştir, her gün suyunu ver, onunla konuş. Bir doğal güzelliği seyret ailenle.
Resim, müzik, spor, drama gibi kurslardan birine ya da birkaçına katıl.

Makarna yapmayı öğren

Küçük işlerde annene yardımcı ol, mutfağa gir. Yumurta kırmayı, makarna yapmayı, patates kızartmayı öğren. İnan çok şey öğrenecek, öğrendikçe merak duygunu doyuracaksın. Mutfağa girince doyan sadece merak duygusu olmayacak tabii ki mide de bayram edecek.

Yıldızları seyret

Berrak bir gecede gökyüzünü seyretmeyi sakın unutma. Orada kim bilir kaç tane yıldız vardır çocuklara göz kırpmak için bekleyen. Belki bir yıldız kayar, belki ay dolunaydır. Yıldızların birbirleriyle oluşturdukları şekilleri kendince adlandırır, en parlak olanını gözlersin. Bol bol fotoğraf çek ama kendini değil sadece. Anları yakala sokaktan, parktan, doğadan. Her resmin bir hikâye anlatsın seyredene. Arkadaşlarınla paylaş en orijinal resimleri.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.