Ağız sağlığıyla ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar

0 556

MURAT ÖZGÜL

Ağız ve diş bakımında doğru bilgilere sahip olmayınca hem sağlığımızı tehlikeye atıyoruz hem de sosyal hayatta problemler yaşıyoruz. İşte ağız ve diş bakımıyla ilgili bilmemiz gerekenler.

YANLIŞ: ‘Çarpık dişler ancak küçük yaşlarda düzelebilir’

DOĞRU: Çarpık dişler, tel tedavisi ile her yaşta düzgün hale getirilebilir.

YANLIŞ: ‘Sert diş fırçası daha iyi temizler’

DOĞRU: Dişleri iyi fırçalamak fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte diş fırçası kullanılması uygundur. Çok sert fırçalar, dişleri aşındırabilir. Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka ortaya çıkar ve dişler daha sarı gözükür. Ayrıca sert fırçalamak, diş eti çekilmesine sebebiyet verir.

YANLIŞ: ‘Fırçalama öncesi diş fırçası ıslatılmalıdır’

DOĞRU: Diş fırçalama öncesinde fırça asla ıslatılmamalı. Çünkü fırçanın ıslatılması fırça kıllarının yumuşamasına ve dişlerin gerektiği gibi temizlenememesine yol açar.

YANLIŞ: ‘Günde 2 kez diş fırçalamak günlük temizlik için yeterlidir’

DOĞRU: Bu doğru. Fakat yalnızca diş fırçalamak diş temizliği için yeterli olmayabilir. Çünkü diş fırçaları dişlerin tüm yüzeylerine ulaşamıyor. Bu sebeple diş ipi ve ağız gargaraları da ihmal edilmemeli.

Fırçaya mercimek veya nohut tanesi kadar diş macunu sıkmak diş temizliği için yeterlidir.

YANLIŞ: ‘Diş fırçasına bol macun sıkılmalıdır’

DOĞRU: Bol diş macunu dişleri daha iyi temizlemez. Fırçaya mercimek veya nohut tanesi kadar diş macunu sıkmak diş temizliği için yeterlidir.

YANLIŞ: ‘Dişleri karbonat ve tuzla fırçalamak dişleri beyazlatır’

DOĞRU: Karbonat ve tuz, dişin mine tabakalarını aşındırır. Bunun sonucunda dişler parlaklığını ve doğal rengini kaybeder.

YANLIŞ: ‘Diş taşları temizlendikten sonra daha çok diş taşı oluşur’

DOĞRU: Dişleri düzenli ve doğru fırçalamak diş taşı oluşumunu engeller. Fakat fırçalamanın yeterli olmadığı durumlarda diş hekimi tarafından diş taşlarının temizlenmesi de ağız sağlığı için önemlidir.

YANLIŞ: ‘Bir kez diş taşı temizliği yaptırdıktan sonra her zaman
yaptırmak gerekir’

DOĞRU: Diş taşı temizliği yapılmış ya da yapılmamış olsun diş taşlarının oluşumu kaçınılmaz.

YANLIŞ: ‘Diş fırçalarken diş etlerinin kanaması iyidir’

DOĞRU: Diş fırçalarken görülen kanamalar, diş eti iltihabının belirtilerinden biridir. Kanama olan bölge daha iyi ve hassas fırçalanmalı. Diş eti kanaması için diş hekimine başvurmak gerekir.

YANLIŞ: ‘Ağrı olduğunda dişe aspirin, tütün, kolonya ve tuz koymak ağrıyı keser’

DOĞRU: Bu maddelerin diş ve diş eti bölgesine uygulanması, farklı komplikasyonlara sebep olur. Ayrıca bu maddelerin ağrı kesici özellikleri yoktur. Ağrı, ancak mevcut sorun giderildiğinde ortadan kalkar.

YANLIŞ: ‘Her hamilelik bir diş götürür’

DOĞRU: Her hamilelikte diş kaybı söz konusu değildir. Diş kayıpları, ağız bakımının yapılmaması, çürüklerin ve diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi durumunda oluşur.

YANLIŞ: ‘Ağız kokusunun tedavisi yoktur’

DOĞRU: Çürük diş, diş eti hastalığı, sindirim sistemi rahatsızlığı, sinüzit veya üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan ağız kokusu, kişinin yaşam kalitesini düşürüyor. Bu sorun yanlış bilgilere dayanarak ihmal edilmemeli, tedavisi yapılmalı.

YANLIŞ: ‘Beyazlatıcı içeren diş macunları dişlere iyi gelir’

DOĞRU: Anti-tartar veya sigara içenlere yönelik üretilen diş macunlarında yoğun miktarda aşındırıcı maddeler olması sebebiyle uzun süreli kullanımlarda diş minesine kalıcı zararlar verebilir.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.