Çocuğunuza teşekkür eder misiniz?

Kendisine teflekkür edilmesi öncelikle çocuğunuzun birey olmak hakkıdır. Bu, çocuğun kendisine sayg› duymasını sağlar. Ona teflekkür edildikçe, çocuğunuz da teflekkür etmeyi öğrenir. Mutlu olur. Ondan istediklerinizi daha bir heyecan ve zevkle yerine getirir.

0 103

 

Psk. Şeyma Bulut

Umarım ki cevabınız ‘evet’tir. Teşekkür etmek niçin önemlidir? Sadece çocuğumuzu mutlu etmek için mi? Tabii ki hayır. Ebeveynlerin, çocukları ile ilgili en büyük yanılgılarından biri çocuklarını kendi tasarruflarında görmeleri ve bu sebeple çocuklarının kendileri için yapmış olduğu birtakım davranışları görmemeleridir.

Mesela, çocuğunuz siz seslendiğiniz için oyununu bırakıp size cevap verdiyse veya ondan istediğiniz şeyi yerine getirdiyse bu, ciddi anlamda teşekkürü gerektirir. Çünkü oyun oynamak çocuğun işidir.

Ve ebeveynin isteği üzerine işine ara vermiştir. Bu sebeple bunun fark edilmesi ve duyulan memnuniyetin teşekkür ile dile getirilmesi gerekir. Ya da size bir bardak su getirmiş olması teşekkür gerektiren bir başka davranıştır. Burada önemli olan çocuğunuzun sizin için bir fedakarlıkta bulunmuş olması, bir dakika bile olsa zamanını sizin için kullanmasıdır.

Çocuğa niçin teşekkür etmek gerekir?

Kendisine teşekkür edilmesi öncelikle çocuğunuzun birey olmak hakkıdır. Bu, çocuğun kendisine saygı duymasını sağlar.

Ona teşekkür edildikçe, çocuğunuz da teşekkür etmeyi öğrenir. Mutlu olur. Ondan istediklerinizi daha bir heyecan ve zevkle yerine getirir.

Özgüveni gelişir. Yaptıklarının küçümsenmeyip fark edilmiş olması çocuğun kendine güvenmesini sağlar.

Nezaketi öğrenmesine vesile olur

Teşekkür ederken dikkat edilmesi gereken nokta, ebeveynin abartıya girmemesi gerektiğidir. Küçük bir işten dolayı sade bir teşekkür yeterlidir. Bundan dolayı tekrar tekrar teşekkür etmek veya çocuğu gereksiz yere pohpohlamak, çoğu zaman yarardan çok zarar verebilir.

Çocuk bu şekilde yaptıklarının ekstra olduğunu düşünüp tamamen kendini geri çekebilir. Ya da çocuğa zaten yapması gereken bazı davranışlardan dolay teşekkür edilmez. Mesela yemek yemek zaten olması gerekendir. Yemek yediği için çocuğa teşekkür edilmez. Sadece duyulan memnuniyet abartmadan dile getirilebilir.

Haber Bültenimize Abone Olun
Haber bülteni aboneliğini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.
error: Tüm içerik teliflidir. Kopyalanması yasaktır.